İstanbul Sözleşmesi 'işgalcileri' adli kontrol şartıyla serbest

İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nü işgal eden ve camdan "ARTIK YETER! Kadınlar yaşam güvencesi istiyor" pankartı sallandıran 7 kadın, yurtdışı çıkış yasağı ve adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İstanbul Sözleşmesi 'işgalcileri' adli kontrol şartıyla serbest

Kırkyama Kadın Dayanışması ve FeminAmfi’den kadınlar, “İstanbul Sözleşmesi uygulansın, kadınlara yaşam iş ve gelir güvencesi sağlansın” talebiyle iki gün önce (7 Temmuz) İstanbul Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nü işgal ederek pankart astı.

Bina penceresinden konuşma yapan bir kadın “Kazanılmış haklarımızdan vazgeçmeye hiç niyetimiz yok. İstanbul Sözleşmesi yürürlükten kalkmayacak. Kadınlar, erkek şiddetiyle yaşamaya mahkûm ediliyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı neyi bekliyor? Sosyal medyada ismimizin gündeme düşmesini mi bekliyor?” dedi.

Eylemin ardından gözaltına alınan kadınlar Vatan Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.

Kadınların savcı tarafından tutuklama talebiyle İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildiği bildirildi.

 

Kadınlar adli kontrolle serbest

Kırkyama Kadın Dayanışması, tutuklama talebiyle hakim karşısına çıkan kadınların yurtdışı çıkış yasağı ve ayda bir imza yükümlülüğü verilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldığını duyurdu.

 

Ne olmuştu?

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, 2 Temmuz’da İstanbul Sözleşmesi’ni hedef alarak “Nasıl usulünü yerine getirerek bu sözleşme imzalanmışsa, aynı şekilde usulü yerine getirilerek bu sözleşmeden çıkılır” demişti.

AKP'den İstanbul Sözleşmesi'nden çıkış sinyali

Tayyip Erdoğan da 3 Temmuz’da yaptığı açıklamada “Çalışıp, gözden geçirin. Halk istiyorsa kaldırın. Halkın talebi kaldırılması yönündeyse, buna göre bir karar verilsin. Halk ne derse o olur” talimatı vermişti.

(Sendika.org)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler