İstanbul Sözleşmesi için kadınlar alanlara çıkıyor!

'İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula' Kampanya Grubu, kadın haklarını korumak ve sözleşmeye sahip çıkmak için yeni bir eylem ve etkinlik süreci başlatmıştı. Kadınlar bugün, kadınların haklarını haykırmak üzere Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde toplanacak.

İstanbul Sözleşmesi için kadınlar alanlara çıkıyor!

 

Kadına yönelik şiddet ve ev içi şiddet konularında belli standartlar ve devletlerin sorumluluklarını belirleyen İstanbul Sözleşmesi 2011’de imzaya açıldı. Türkiye’nin ilk imzacı olduğu sözleşme; kadına yönelik şiddeti insan hakkı ihlali ve ayrımcılık türü olarak tanımlayan, bağlayıcı nitelikte ilk uluslararası düzenleme oldu. 2014 yılında yürürlüğe giren sözleşme 46 ülke ve Avrupa Birliği tarafından imzalandı ve imzacı ülkelerin 32’sinde onaylandı. İktidara yakın medyada sık sık iptal edilmesi istenen ve tartışma konusu yapılan İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkmak için yeni bir eylem süreci başlatmıştı.

‘İstanbul Sözleşmesi’ni Uygula’ Kampanya Grubu, 26 Temmuz Pazar günü İstanbul’daki kadın örgütlerinden, siyasi partilerden, sendikalardan, üniversite kadın toplululuklarından, dayanışma ağlarından olan/olmayan kadınlarla, İstanbul Sözleşmesi’ne dönük saldırılara karşı hep birlikte yapılacakları konuşmak üzere buluşmuş ve kampanyanın startını vermişti.

 

Kadınlar Kadıköy Beşiktaş İskelesi önünde buluşuyor

Kampanya kapsamında kadınlar, 5 Ağustos Çarşamba günü (bugün), kadınların talebini bir kez daha yüksek sesle dile getirmek için, saat 19:00’da Kadıköy Beşiktaş İskelesi’nde buluşacak.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler