İstanbul Kadın Meclisi kuruldu: 'Kadına karşı atılan her adımın karşısında olacağız'

‘Kıyafetime Karışma’ diyerek Maçka’da bir buluşma gerçekleştiren kadınlar, dayanışma ve mücadelelerini büyütmek için İstanbul Kadın Meclisi kurma kararı aldı.

“Kıyafetime Karışma” kampanyasını yürüten kadınlar, Çağla Köse’nin kıyafeti nedeniyle özel güvenlikçinin tacizine maruz kaldığı Beşiktaş’taki Maçka Parkı’nda bir araya gelerek bir forum düzenlemişti.

Yaklaşık 200 kadının katılımıyla gerçekleştirilen bu forumda İstanbul Kadın Meclisi kurma kararı alındı.

Konuya dair yazılı bir açıklama yayınlayan kadınlar, “Kadınların kıyafetleri bahane edilerek saldırıya uğraması karşısında kadınlar olarak dayanışmayı güçlendirip birlikte mücadeleyi sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı.

‘Müftülük yasasını geçirtmeyeceğiz’

Açıklamada müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesini öngören yasa tasarısına da değinen kadınlar şunları ifade etti:

Müftülere nikah yetkisi verilemez. Tüm kadınlar ve çocuklar için bir tehdit olarak önümüze getirilen din görevlisi olan müftülere nikah kıyma yetkisi verilmesi; çocuk yaşta zorla evlendirmenin önünü açacak olmasının yanın sıra bu uygulamadan güç alarak birçok resmi işlemin din görevlilerinin kanaatleri ve dini referanslarla yapılacağı gibi hayati tehlikelerle birlikte laikliğin temelini sarsacak bir uygulamadır. Bu yüzden biz kadınlar müftülük yasası ile ilgili tüm süreçlerde birlikte güçlü bir karşı koyuş ortaya koyacak ve yasayı geçirtmeyeceğiz.

‘İstanbul Kadın Meclisi’ni kurduk, daha özgürüz’

İstanbul Kadın Meclisi’ni kurdukları için artık daha güçlü olduklarının altını çizen kadınlar, “Kadınların bir mücadele adreslerine ihtiyaçları var. Bugün müftülük ve kıyafet yarın kim bilir hangi tehditle karşımıza çıkacaklar” dedi.

Kadınlar olarak kendi hayatımıza dair kararlar almazsak her seferinde onlar bizim yerimize konuşma fırsatı bulacaklardır. İşte bu yüzden bir araya gelebileceğimiz birlikte konuşup birlikte karar alabileceğimiz İstanbul Kadın Meclisi’ni kurma kararı aldık. Meclisimiz tüm kadınların eşit söz hakkı ile kendini var edebileceği kadınların tüm sorunlarına karşı birlikte çözüm yolları arayacağı şekilde yürüyecek. Ayda bir düzenli toplantılar düzenleyeceğiz.

‘Meclisimiz kadına karşı atılan her adımın karşısında olacak’

Kadınlar tarafından yapılan açıklamanın devamı ise şöyle:

Meclis kararlarının uygulanması ve eşit görev dağılımı için forumda katılıma açık bir Meclis Koordinasyonu da oluşturduk. Tüm kadınları hem meclise hem de koordinasyona katılmaya davet ediyoruz. Artık yolumuza İstanbul Kadın Meclisi olarak devam ediyoruz.

Bundan böyle meclisimiz kadınlara karşı atılan her adımın karşısında olacak. Forumda kadınların hayatını etkileyen ve mücadele hattımızda işlenmesi için önerilen birçok konu ele alındı. Eğitim sisteminde gericileşmenin en çok kadınları ve çocukları etkilemesinden, kadına yönelik şiddeti ve artan baskıyı nasıl önleyebileceğimize kadar tartıştığımız her konu başlığında birlikte adım atacağız. Tüm kadınları bu vesileyle bir kere daha mücadeleye davet ediyoruz.

(GAZETEKARINCA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler