İstanbul Ekoloji Meclisi:Hayvana şiddet kabahat değil suçtur, cezalandırılmalıdır

Erzincan'da bir askerin kediye işkence ettiği görüntülerinin ardından gözaltına alınıp para cezası ile salıverilmesi infial yaratmıştı. Hayvan hakkı savunucuları Galatasaray'da yaptıkları eylemle seslerini duyurmaya çalıştılar.

İstanbul Ekoloji Meclisi:Hayvana şiddet kabahat değil suçtur, cezalandırılmalıdır

Yasalarda sadece “sahipli” hayvanlara yönelik şiddet, cinayet cezaya tabi. Hayvanlar “mal” olarak değerlendiriliyor. Sokakta özgür biçimde yaşaması garanti altına alınması gerekirken, hayvanlar belediyeler tarafından toplanıp katledilmekten, şiddete, tecavüze kadar pek çok saldırıya maruz kalıyor. Galatasaray'da yapılan eylemde, hızlı biçimde 5199 sayılı yasada düzenleme yapılması talep edildi.

Eyleme katılan İstanbul Ekoloji Meclisi üyelerinden biri yaşananları şöyle ifade etti: "İnsanlığın doğadan kopuşu öyle bir boyuttadır ki, kendi dışındaki hayvanları tahakkümde bulunacağı "nesne" olarak algılamaktadır. Duyan, hisseden, acı çeken canlı varlıklara; tıpkı kendinden olmadığını düşündüğü, ötekileştirdiği insanlara ırkçı, cinsiyetçi davrandığı gibi "türcü" davranmakta beis görmemektedir. Hayvan özgürlüğü mücadelesi bu nedenle çok önemli, birimiz özgür olmadan diğerimiz de özgür olamayız."

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler