İstanbul Büyükçekmece'de seçimin iptali isteği reddedildi

AKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı, Büyükçekmece'de usulsüz seçmen kaydı yapıldığını iddia ederek ilçede seçimlerinin iptali için İl Seçim Kurulu'na başvurdu. Ancak AKP'nin başvurusu reddedildi.

İstanbul Büyükçekmece'de seçimin iptali isteği reddedildi

AKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı tarafından Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 2019/2708 numaralı soruşturma evrakındaki gerekçelere ve mülkiye başmüfettişlerinin incelemelerine dayanarak, ilçede seçimin iptali için İl Seçim Kurulu’na başvuru yapıldı. Başvuru dilekçesinde usulsüz seçmen kayıtlarının seçim sonuçlarını etkileyecek derecede olduğu öne sürüldü.  Buna göre AKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı, başvurusunda belediye meclis üyeliği ve ilçe belediye başkanlığı seçiminin iptalini talep etti.

Demirören Haber Ajansı'nın aktardığına göre, dilekçeyi değerlendiren İstanbul İl Seçim Kurulu talebi reddetti.

AKP'nin seçim iptali başvurusu medyaya ilk olarak "İstanbul'un genelinde iptal başvurusu" olarak yansıdı. Ancak başvurunun daha sonra sadece Büyükçekmece ilçesi için yapıldığı anlaşıldı.

AKP’den açıklama: İlçe nüfus müdürü tutuklu

AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, konu hakkında şu açıklamayı yaptı:

"Büyükçekmece ilçemiz tarafından bütün İstanbul’un seçiminin iptaline ilişkin bir müracaatta bulunuldu şeklinde bir açıklama var ekranlarda. Bunun doğru olmadığını ifade etmek istiyorum. Olan şudur. Büyükçekmece ilçemiz, bu seçimlere has usülsüz seçmen kaydını gerekçe göstererek Büyükçekmece ile ilgili seçimlerin iptaline ilişkin bir müracaatta bulunmuştur. Esasen bu usülsüz seçmen kaydıyla ilgili bir soruşturma da yürütülmektedir daha önceden beri. Ve buna ilişkin tutuklamalar da var, ilçe nüfus müdürünün tutuklu olduğunu biliyorum. Yürütülen bir soruşturma var. Bunun üzerinden bir müracaatta bulunulmuş, ilçe seçim kurulu reddetmiştir, bunun üzerine il seçim kuruluna başvurulmuştur, o da reddetmiştir. Bunun dışında İstanbul’da şu anda böyle bir talep yoktur. YSK’ya şu anda gidilmiş, gidelim mi gitmeyelim mi diye karara varılmış değildir. Seçimlerden önce yapılan bir usülsüzlük ve organize bir iş gibi duruyor. Buna ilişkin soruşturma yürüyor ve sayı da çok yüksek. Oraya ilişkin bir müracaattır, İstanbul'un tamamına ilişkin bir müracaat değildir."

İlçe nüfusu müdürü tutuklu mu?

AKP'li Yavuz'un açıklamasındaki "İlçe nüfus müdürünün tutuklu olduğunu biliyorum" ifadesi dikkati çekti.

AKP Büyükçekmece İlçe Başkanlığı, ilçe nüfus müdürlüğünde görevli bir personelin boş konutlara nüfus kaydı yaptığı iddiasıyla Büyükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığı'na şikayette bulunmuştu.

Konuyla ilgili başlatılan soruşturma kapsamında, Büyükçekmece Belediyesi'nde çalışırken iki yıl önce geçici olarak nüfus müdürlüğünde görevlendirildiği belirlenen nüfus memuru M.Ö.S'nin, ilçedeki boş konutlara Eylül-Aralık 2018 arasında 354 kişinin sahte adres kaydını yaptığı tespit edilmişti.

Büyükçekmece İlçe Emniyet Müdürlüğü ekiplerince gözaltına alınan nüfus personeli, işlemlerin ardından sevk edildiği mahkemece "resmi evrakta sahtecilik" yaptığı iddiasıyla 19 Ocak 2019’da tutuklanmıştı.

CHP'den ilk değerlendirme: Oyları yeterince çalamadılar şimdi seçimi çalmaya çalışıyorlar

CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan, AKP’nin Büyükçekmece'deki seçimin iptali için İl Seçim Kurulu’na başvurmasına dair T24’e yaptığı değerlendirmede, “Oyları yeterince çalamadılar şimdi seçimi çalmaya çalışıyorlar” dedi. Seçim öncesinde CHP’nin usulsüz seçmen kayıtlarına dair yaptığı itirazların dikkate alınmadığını hatırlatan Tezcan, “Usulsüzlük yapıldıysa kendileri yapmıştır. Usulsüz seçmen kaydına dair bugüne kadar bizim şikayetlerimizi itirazlarımızı dikkate almayan, varsa gidin şikayet eden kendileriydi. Devlet ellerinde, bir usulsüzlük varsa kendilerinindir” diye ekledi.

“Fark 18 bin, usulsüz seçmen varsa da bu sonucu etkilemez” yorumunda bulunan Tezcan, Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının verilmesi taleplerine dair de şunları söyledi:

“Normalde 2 gün içinde itiraza dair karar verilmesi lazım. Ama ne zaman verirler bilmiyoruz. Ankara’da Mansur Yavaş’ın itiraz süreci devam ederken vermişlerdi Melih Gökçek’e. Şimdi de vermemek için ellerinden geleni yapıyorlar.”

Büyükçekmece'de durum neydi?

Pazartesi sabahı belli olan resmi olmayan kesin sonuçlara göre Büyükçekmece’de CHP’li aday Hasan Akgün oyların yüzde 50.34’ünü (72 bin 853 oy), eski İBB Başkanı, AKP adayı Mevlüt Uysal ise oyların yüzde 47.75’ini (68 bin 671) almıştı.

Toplam seçmen sayısının 174 bin 661 olduğu ilçede 148 bin 68 kişi sandık başına gitmişti. İlçede kullanılan geçersiz oyların sayısı 26 bin 593’tü.

AKP'nin itirazları sonrasında ilçede yapılan yeniden sayımda AKP lehine 72 oy, CHP lehine de 72 oy kaydı yapılmıştı.

(T24)

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler