İsrail'in Gazze'de vurduğu gazeteci hayatını kaybetti

İsrail güvenlik güçlerinin dün Gazze sınırındaki eylemcilere ateş açtığı sırada yaralanan 30 yaşındaki Filistinli gazeteci Yaser Murtaja hayatını kaybetti. Gazeteci arkadaşları, Murtaja'nın saldırı sırasında üzerinde 'BASIN' yazılı yelek olduğuna dikkat çekti...

İsrail'in Gazze'de vurduğu gazeteci hayatını kaybetti

 Filistinlilerin İsrail-Gazze sınırında bir haftadır geri dönüş hakkı için düzenlediği eylemlerde can kaybı artıyor. Son olarak, 30 yaşındaki kameraman Yaser Murtaja İsrail güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu hayatını kaybetti.

Filistin kanalı Ain Media için çalışan Murtaja dün Gazze sınırındaki eylemleri görüntülerken ağır yaralanmıştı. İsrail askerlerinin saldırısının hemen ardından çekilen fotoğraflarda, Murtaja’nın üzerinde büyük harflerle ‘BASIN (PRESS) yazışı lacivert bir koruyucu yelek giydiği görülüyor. Sağlık görevlileri gazetecinin karın bölgesinden kurşun yarası aldığını ve hastanede hayatını kaybettiğini açıkladı.

Serbest fotomuhabiri Eşref Ebu Amra ise saldırı sırasında yanında olduğu Murtaja’nın kask ve koruyucu yelek giydiğini, gazeteci olduklarının açıkça görüldüğünü vurguladı. Reuters’a konuşan Ebu Amra, “Yakılan lastikleri görüntülüyorduk Sınırdan 250 metre uzaktaydık. İsrail güçleri ateş açtı ve yaralananlar oldu. Yaser ve ben bunu çekmek için koşarken o aniden yere düştü” dedi.

(Duvar)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler