İsrail'in bir başka silahı: Filistin'de ekolojik yıkım

İsrail 12 yıldır abluka altında tuttuğu Gazze Şeridi’ndeki Filistinliler için hayatı zorlaştırmak adına çevre kirliliğini de bir silah olarak kullanırken ciddi bir ekolojik yıkım yaşanıyor.

İsrail'in bir başka silahı: Filistin'de ekolojik yıkım

Gazze’nin kuzeyinde yer alan Beyt Lahya kenti, Filistin’deki en büyük çöplüklerden biri. Beyt Lahya’da arıtılmamış kanalizasyon suyu havuzlarının bitişiğinde tepe şeklini almış olan çöplük Filistinlilerin sağlığı için ciddi tehdit. Çevresindeki yerleşim alanlarına birçok zararlı haşere yayan çöplük ayrıca ciddi bir çevre kirliliğine de sebep oluyor. Kanalizasyon havuzlarındaki kirli suyun toprağa sızmasıyla yeraltı sularının yanı sıra kuzeydeki ana içme suyu kaynağı ve tarımda kullanılan su da kirleniyor.

Beyt Lahya Belediye Başkanı İzzeddin ed-Dahnun, yaptığı açıklamada, İsrail ablukasının çözüm üretmelerini engellediğini söyledi. “Belediyenin imkanları sınırlı ve İsrail ablukası sağlık tehdidiyle başa çıkabilmemiz için tüm seçenekleri ortadan kaldırdı” diyen Dahnun, imkansızlıktan dolayı çöpleri Gazze’nin orta kesimindeki Cohr ed-Dik’te bulunan depolama merkezine taşıyamadıklarını ifade etti. İsrail’in 2007’den bu yana Gazze’ye yeni kamyon veya yedek parça girişine izin vermemesi nedeniyle ellerindeki araçları tamir edemediklerini belirten Dahnun, “Beyt Lahya’nın kuzeydoğusunda 120 bin tondan fazla katı atık var ve her geçen gün artıyor” dedi. Çöplerin çevre kirliğine neden olduğunu ve zehirli atıkların da yeraltı sularını kirlettiğini aktaran Dahnun, atık suların arıtılmadan çöplerin yanındaki havuzlara pompalanmasının da çevre kirliğine sebep olduğunu dile getirdi. Dahnun, bir arıtma sistemine sahip olduklarını ancak Gazze’de İsrail ablukasının yol açtığı elektrik sıkıntısı nedeniyle sistemin çoğu zaman çalışamadığını söyledi.

Atılan bombalarda radyoaktif maddeler var

Gazze Şeridi’ndeki çevre kirliliğinin sebebi sadece kanalizasyon suyu ve katı atıklar değil. İsrail, 2008 ile 2014 yılları arasında düzenlediği 3 büyük saldırıda Gazze’ye binlerce ton patlayıcı atarken, ordu ayrıca Gazze’nin geniş bölgelerine baskın düzenleyerek binlerce dönüm tarım arazisini buldozerlerle tahrip etti. Dahnun, İsrail ordusuna ait iş makinelerinin, Gazze’nin kuzey ve doğu sınırına yakın bölgelerde yer alan arazilerin önemli bir kısmını tahrip ettiğini, binlerce meyve ağacını kestiğini ve bunun bölgenin doğasının bozulmasına neden olduğunu kaydetti. İsrail’in son üç saldırı sırasında Gazze’ye attığı bombalarda radyoaktif maddeler kullandığını ve bunun da toprağın kirlenmesine sebep olduğunu vurgulayan Dahnun, bunun Filistin dışındaki laboratuvarlara gönderilen toprak örneklerinin analizleriyle belgelendiğini aktardı.

Tarım arazileri tahrip edildi

Gazze’deki Filistin Çevresel Kalite Yönetimi Çevre Koruma Genel Müdürü Beha el-Ağa, İsrail’in 2008, 2012 ve 2014’te Gazze’ye düzenlediği saldırılarda toprağı zehirleyen, çevreyi ve yeraltı su rezervlerini kirleten maddeler içeren yaklaşık 3 bin ton mühimmat ve füze kullandığını ifade etti. Ağa, İsrail’in Gazze’nin geniş bölgelerine düzenlediği baskınlar sırasında 34 bin 500 dönümden fazla tarım arazisini tahrip edip yaklaşık 280 bin ağacı söktüğünü dile getirdi. İsrail’in Gazze’deki tarım arazilerine düzenlediği saldırıları sonucu 3 bin 500 derin çukur oluştuğunu aktaran Ağa, bu çukurların genellikle toprağa zarar veren zehirli maddelere doyduğunu, yağmur sularına karışıp yeraltı su rezervlerine sızarak tarım arazilerini ve insanların su ihtiyacını karşılayan yeraltı sularının kirlenmesine neden olduğunu söyledi.

Yeraltı suları kirlendi

Gazze’de çevre kirliliğine neden olan etmenler arasında saldırılarda yıkılan binalar da var. İsrail’in son savaşta Gazze’de 12 bin konutu vurduğu belirtiliyor. Hasar gören binaların molozlarının çevreyi kirletmesinin yanı sıra topraktaki tuzluluk oranını arttırıyor ve yağmur suları kirliliği yeraltı sularına da sızdırıyor. Filistin Sular İdaresi’ne göre, yeraltı sularındaki kirlilik oranı yüzde 98’e ulaşmış durumda. Yıllık 200 milyon metreküp suya ihtiyaç duyan Gazze Şeridi’ndeki yıllık su açığı 110 milyon metreküp dolayında. BM’nin 2017’de yayımladığı rapora göre, harekete geçilmediği takdirde Gazze’de tek su kaynağı olan yeraltı su kaynakları tükenecek.

Altyapı yıkıma uğratıldı

İsrail’in 2014’te Gazze’deki 8 su pompalama istasyonu ile 1 su arıtma tesisini vurması, Gazze’deki 700 bin kişiden fazla insanı su sıkıntısına soktu. BM’ye göre, 2014’te Gazze’nin altyapısının İsrail tarafından tahrip edilmesi de çevre kirliliğine sebep oldu. Raporda Gazze’deki su ve atık arıtma tesislerinin yüzde 70’inin ya İsrail’in direkt saldırıları ya da elektrik santralini vurmasıyla yaşanan kesintiler sebebiyle çalışamaz duruma geldi. İsrail’in saldırılarında tahrip olan tarım arazileri ve ölen hayvanların çevreye yaydığı kirlilik de Gazze’deki gıda güvenliğine zarar veriyor. BM, 2015’te yayımladığı raporda ise 2020 yılında Gazze’nin çevre kirliliği ve ekonomik sorunlar sebebiyle yaşama elverişsiz bir hale geleceğini belirtmişti. İsrail, yaklaşık 2 milyon Filistinlinin yaşadığı Gazze Şeridi’ni 2006’dan bu yana kara, deniz, ve havadan ablukada tutuyor.

Yeni Yaşam Gazetesi

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler