İsrail’i boykot eylemi bugün saat 16.00’da Saraçhane’de

İsrail’i boykot eylemi bugün saat 16.00’da Saraçhane’de

Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi, Türkiye-İsrail arasındaki 12 askeri anlaşmanın iptal edilmesi talebiyle 16 Ağustos Cumartesi günü (bugün) 16.00’da Saraçhane Parkı’nda bir eylem düzenleyecek. Girişim’in çağrısında şu ifadelere yer verildi: “Filistin halkının yalnız olmadığını göstermek ve Filistin’e Özgürlük, İsrail’le Olan Tüm İlişkiler Kesilsin talepleriyle bir kez daha sokağa çıkıyoruz. Başta askeri anlaşmalar olmak üzere tüm ilişkilerin kesilmesi için ses yükseltmeye ve eylemimize katılımınızı bekliyoruz.”

İsrail’in son saldırı dalgasında 2000’e yakın Filistinli işgal güçlerinin askerleri tarafından soğukkanlılıkla öldürüldü, 9800’den fazla Filistinli yaralandı, 70 binden fazla Filistinli evsiz, bir milyon 700 bin insan elektrikten ve sağlıklı sudan yoksun bırakıldı. Bu durum dünya çapında İsrail’i protesto ve Filistin’le dayanışma eylemlerini tetiklerken, eylemlerde İsrail’e karşı somut yaptırım uygulanması talebi öne çıktı. Özellikle İsrail ile askeri, ekonomik ve diplomatik ilişkilerin kesilmesini talep eden BDS (Boykot, Yatırımların geri çekilmesi ve Yaptırımlar) kampanyası giderek yaygınlaşmaya başladı.

İsrail’e karşı uluslararası yaptırım uygulanmadığı gibi, sözlü bütün eleştirilere rağmen askeri ve ekonomik ilişkiler başta olmak üzere ikili ilişkilerin sürdürülmesi İsrail’in pervasızlığını besliyor. 2009’dan bu yana BDS kampanyasının Türkiye ayağını örgütleyen Filistin İçin İsrail’e Karşı Boykot Girişimi de boykot talepli eylemlerini sürdürüyor. Geçtiğimiz ay Beyoğlu, Kadıköy ve Ankara’da kitlesel eylemler düzenleyerek Türkiye-İsrail arasında askeri ve ekonomik alandaki ikili ilişkilerin kesilmesini talep eden ve talepleri dilekçeyle dış işleri bakanlığına ileten Boykot Girişimi eylemlerini sürdürüyor. Boykot Girişimi, “Filistin’e Özgürlük İsrail’e Boykot” demek için 16 Ağustos Cumartesi günü 16.00’da Saraçhane Parkı’nda bir kez daha bir araya geliyor. Eylemde AKP iktidarının Türkiye-İsrail arasındaki 12 askeri anlaşmayı iptal etmesi talebi dile getirilecek.

 

boykot-girisimi-615x340

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler