İsrail'den Şam'a 24 saat içinde iki hava saldırısı: 4 Suriye askeri öldü

İsrail, 24 saat içinde ikinci kez Suriye’ye saldırdı. Şam’ın güneyine yönelik füze saldırılarında 4 Suriye askeri hayatını kaybetti, 6 asker de yaralandı. Şam Uluslararası Havalimanı altyapısı da kısmen zarar gördü.

İsrail'den Şam'a 24 saat içinde iki hava saldırısı: 4 Suriye askeri öldü

Suriye’ye yönelik saldırılarına devam eden İsrail, 24 saat içinde başkent Şam’ı ikinci kez hedef aldı.

Suriye’nin resmi haber ajansı SANA, bugün (21 Ocak) yerel saatle 01.10 sularında İsrail’in, Lübnan toprakları ile “Celile Parmağı” (İsba’a Celile, Filistin’in en kuzeyi) ve Taberiye Gölü üzerinden hem karadan hem de havadan füze saldırıları gerçekleştirdiğini kaydetti.

SANA, Suriye hava savunmasının, İsrail füzelerinin büyük çoğunluğunu hedefine varmadan imha ettiğini belirtti.

Rusya: “Suriye, 30’un üzerinde füze ve bombayı imha etti”

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, İsrail saldırısına ilişkin Rusya Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, “31 Ocak 2019’da İsrail Hava Kuvvetleri 02:11’den 02:56’ya kadar batı, güneybatı ve güney bölgelerinden Suriye’ye üç hava saldırısı gerçekleştirdi. Suriye hava savunma sistemleri 30’un üzerinde kruz füzesi ve güdümlü bombayı imha etti” denildi.

Açıklamaya göre, saldırıda 4 Suriye askeri hayatını kaybetti, 6 asker de yaralandı. Şam Uluslararası Havalimanı altyapısı da kısmen zarar gördü.

İsrail: “İranlı Kudüs Güçleri’ni vurduk”

İsrail işgal güçlerinin Twitter’dan yaptığı açıklamada ise Suriye’de bulunan (İran Devrim Muhafızları Ordusu’na bağlı) Kudüs Gücü’nün hedef alındığı ileri sürüldü.

Açıklamada, “Suriye’deki İranlı Kudüs Güçleri hedeflerine saldırıya başladık. Suriye ordusunu İsrail güçlerine veya İsrail topraklarına zarar verme girişimlerinden kaçınmaları konusunda uyarırız” ifadeleri kullanıldı.  

İsrail, saldırıya gerekçe olarak da Suriye’den Golan Tepeleri’nin hedef alınmasını gösterdi. İddiaya göre, “Kudüs Güçleri”nin saldırısına Demir Kubbe ile müdahale edildi. ​Ayrıca saldırılarda; Suriye’de mühimmat depolarının, Şam Uluslararası Havalimanı yakınlarındaki askeri bir mevziinin, İran istihbarat bölgesinin ve İran askeri eğitim kampının hedef alındığı kaydedildi. ​

Açıklamada, “Saldırı sırasında uyarılarımıza rağmen onlarca Suriye füzesi fırlatıldı. Buna cevaben Suriye Hava Kuvvetleri’nin bazı hava savunma sistemlerini hedef aldık” ifadeleri kullanıldı.

“Suriye’yi uyarıyoruz”

İran’ın Suriyeli sivilleri hedef aldığı iddia edilen açıklamada, “İran bir kez daha İsrail devleti ve bölgesel istikrarı tehlikeye atarak Suriye’deki varlığını sağlamlaştırmaya çalıştığını gösterdi. Suriye’de olup bitenlerden rejimi sorumlu tutuyor, onları İsrail’i hedef almaları ya da kendi toprakları üzerinden başkalarının İsrail’i hedef almasına izin vermeleri konusunda uyarıyoruz. Bu tür girişimleri püskürtmek için eylemlerimizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Her türlü senaryoya hazırız ve İsrailli sivillerini korumak amacıyla eylemlerimize devam edeceğiz” ifadelerine yer verildi.  

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler