İsrail Savunma Bakanı Lieberman istifa etti

İsrail'le Hamas arasında hafta başında tırmanan şiddet ve sonrasında yapılan ateşkes, İsrail'in 'şahin' görüşlü Savunma Bakanı Avigdor Lieberman'ın istifasıyla sonuçlandı. Lieberman, ateşkesi kabul ettiği için Başbakan Benyamin Netanyahu'yu eleştirerek istifa etti.

İsrail Savunma Bakanı Lieberman istifa etti

İsrail’in aşırı sağcı Savunma Bakanı Avigdor Lieberman, hükümetin Hamas’la yaptığı ateşkes anlaşmasını protesto ederek görevi bıraktı. Lieberman televizyondan canlı yayımlanan konuşmasında, Başbakan Benyamin Netanyahu hükümetinin Gazze’de Hamas’la ateşkes anlaşması yapmasına tepki olarak istifa ettiğini söyledi.

İsrailli bakan, Mısır’ın arabuluculuğu ile sağlanan bu anlaşmayı ‘teröre boyun eğmek’ olarak niteledi. Lieberman, “Dün Hamas terörüne teslim olduk. Bu ateşkesin başka bir anlamı yok. Şu an devlet olarak yaptığımız şey, ulusal güvenliğimize uzun vadede zarar verecek bir bedel pahasına kısa vadeli sükunet satın almak” dedi.

Filistinlilere ve İsrailli Araplara yönelik aşırı sağcı politikaları savunmasıyla tanınan Lieberman, Gazze’yi yöneten Hamas’a karşı sert yöntemler izlenmesini istiyordu. Lieberman’ın ateşkes anlaşmasını onaylamadığı ve istifa edebileceği bilgisi bu sabah kulislere sızmıştı.

Erken seçime yol açabilir

Lieberman, istifası sonucunda partisi Yisrael Beiteinu’nun iktidardaki koalisyon hükümetinden çekileceğini açıkladı. Bu senaryoda Netanyahu, 120 sandalyeli İsrail meclisindeki çoğunluğunu sadece bir sandalye ile sürdürecek. Bu da Kasım 2019’da düzenlenmesi planlanan seçimlerin erkene alınmasına sebep olabilir.

(GazeteDuvar)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler