İsrail saldırısı sonrası Rusya’dan S-300 hamlesi: 'İki hafta içinde Suriye’ye gönderilecek'

Rusya’nın, daha önce İsrail’in talebi üzerine sevkıyatını askıya aldığı S-300 hava savunma sistemlerini iki hafta içinde Suriye’ye göndereceği bildirildi. 17 Eylül’deki Lazkiye saldırılarının ardından yaşanan bu gelişme, başta İsrail olmak üzere tüm saldırgan güçlere Suriye hava sahasının kapatılması doğrultusunda bir hamle olarak değerlendiriliyor

İsrail saldırısı sonrası Rusya’dan S-300 hamlesi: 'İki hafta içinde Suriye’ye gönderilecek'

İsrail uçaklarının Suriye füze savunma sistemlerinin hedefi haline getirmesi sonucu düşürülen İl-20 uçağı olayının ardından Rusya’dan kritik bir hamle geldi.

Rus haber ajansı Sputnik’in haberine göre, Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, daha önce İsrail’in talebi üzerine sevkıyatı askıya alınan S-300 hava savunma sistemlerini iki hafta içinde Suriye’ye göndereceklerini söyledi.

Şoygu, “Modern S-300 hava savunma kompleksi iki hafta içinde Suriye ordusuna teslim edilecek. Kompleks, 250 kilometreden uzaktaki hava saldırı araçlarını önleme ve birkaç hava hedefini eşzamanlı olarak imha etme kapasitesine sahip” ifadelerini kullandı.

17 Eylül’deki Lazkiye saldırılarının ardından yaşanan bu gelişme, başta İsrail olmak üzere tüm saldırgan güçlere Suriye hava sahasının kapatılması doğrultusunda bir hamle olarak değerlendiriliyor.

'Bugün durum değişti'

Rus bakan Şoygu, sözlerinin devamında Suriye’ye S-300 sevkıyatının İsrail’in talebi üzerine durdurulduğunu hatırlatarak “Ancak bugün durum değişti” dedi.

Şoygu şöyle konuştu:

2013 yılında İsrail tarafının talebi üzerine, sevkıyata hazır hale getirilmesine ve Suriyeli askerlere eğitim verilmesine rağmen Suriye’ye S-300 sevkıyatını durdurduğumuzun altını çizmek isterim. Ancak bugün durum değişti ve bu bizim yüzümüzden olmadı.

Şoygu ayrıca, yüksek müdahale dayanıklılığına ve hızlı atış kabiliyetine sahip S-300’lerin Suriye’nin hava savunma kapasitesini belirgin şekilde artıracağını vurguladı.

'Dizginleyici bir faktör olacak'

S-300’lerin Suriye’ye saldırmayı planlayan ülkeler için “dizginleyici” bir faktör olacağını belirten Şoygu sözlerini şöyle sürdürdü:

Anlaşılmadık amaçlarla Suriye sınırından geçen yabancı ülkelerin savaş uçakları, kendilerini cezalandırılmamış hissetmemeli. Her an kendilerine yönelik bir atım yapılabileceğini, askerlerimize yönelik bir tehdit halinde hedefte olacaklarını anlamalılar. Bu, Suriye’ye saldıran veya saldırmayı planlayan ülkelerin suç eylemleri için dizginleyici bir faktör olacak.

'Suriye’ye saldıran uçakları engelleyeceğiz'

Şoygu ayrıca, Rusya’nın Akdeniz havzasındaki Suriye’ye komşu bölgelerde faaliyet gösteren ve Suriye topraklarındaki tesislere saldıran savaş uçaklarının navigasyon, radar ve hava iletişim sistemlerini engelleyeceğini belirtti.

'Tepki vermek zorunda kalırız'

Bu önlemlerin uygulanmasının “kızgın kafaları” sakinleştireceğinden ve Rus askerlerini tehdit eden, “düşünülmeden atılacak adımlardan” alıkoyacağından emin olduklarının altını çizen Şoygu, aksi takdirde ortaya çıkan duruma uygun olarak tepki vermek zorunda kalacaklarını kaydetti.

'İsrail uçaklarının koordinatları Rus tarafına bildirilmedi'

Şoygu, İl-20 vakasının meydana geldiği gece yaşananları da şöyle anlattı:

17 Eylül’de Rus İl-20, İdlib vilayetinde sahadaki durumu izliyordu. O sırada 4 İsrail F-16’sı Lazkiye’deki hedeflere saldırıyordu. İsrail Hava Kuvvetleri temsilcileri, saldırılar başlamadan yalnızca bir dakika önce sıcak hat üzerinden Rus birliklerin komutanlığıyla irtibata geçti. Ancak İsrail uçaklarının koordinatları Rus tarafına bildirilmedi. Saldırılar ülkenin batısındaki hedeflere yönelik olsa da, İsrail uçaklarının Suriye’nin kuzeyinde faaliyet gösterdiği söylendi. Bu, İl-20’yi güvenli bölgeye çıkarmaya imkan sunmadı ve Rus uçağı, Suriye hava savunma araçlarının ateş hattında kaldı.

Ne olmuştu?

Suriye’nin Lazkiye vilayetine dün gece düzenlenen füze saldırıları sırasında bir İsrail jeti, Rus İl-20 uçağını kalkan olarak kullanmış ve Suriye hava savunmasının ateşlediği S-200 füzesiyle vurulan uçak 15 mürettebatıyla düşmüştü.

Rus uçağının düşmesinin sorumlusunun İsrail olduğunu açıklayan Rusya Savunma Bakanlığı, “İsrail’i daha önce birçok kez farklı kanallar üzerinden Suriye’de Rus güçleri için tehlike teşkil edebilecek saldırılar gerçekleştirmemesi konusunda uyarmıştık” diyerek, cevap verme hakkını elinde bulundurduklarını belirtmişti.

Öte yandan önceki yıllarda Rusya, Suriye’ye S-300 sevkıyatını gündeme almış ancak özellikle İsrail’in çağrısı üzerine sevkıuyat gerçekleşmemişti.

Suriye’ye S-300 sevkıyatı, son olarak ABD, Fransa ve İngiltere’nin Suriye’de kimyasal silah üretimi ve depolanmasında kullanıldıklarını iddia ettikleri tesisleri 14 Nisan’da hava ve denizden bombalamasının ardından gündeme gelmişti.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy saldırı sonrası yaptığı açıklamada, “Birkaç yıl önce bazı Batılı partnerlerimizin yoğun talebi üzerine Suriye’ye S-300 sistemleri sevk etmekten vazgeçtik. Ancak yaşanan bu gelişme ışığında, bu konuyu yeniden gündeme alabiliriz. S-300’leri sadece Suriye’ye değil, diğer ülkelere de sevk edebiliriz” diye konuşmuştu.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da bu saldırının ardından Suriye’ye S-300 sistemleri göndermelerini önünde artık ahlaki bir yükümlülüklerinin kalmadığını söylemişti.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler