ABD Kudüs Büyükelçiliği Nakba'nın yıldönümünde açılıyor: 37 Filistinli katledildi, 1800 yaralı var

GÜNCELLENDİ- İsrail ordusu Gazze'de ABD'nin Kudüs büyükelçiliği açması ve Nakba'nın 70. yılı nedeniyle protesto gösterisi düzenleyen Filistinliler'e karşı gerçek mermi kullandı. Saldırı sonucu ölenlerin sayısı 37'ye yükseldi.Gazze 2014'ten beri en kanlı günü geçirdi.

ABD Kudüs Büyükelçiliği Nakba'nın yıldönümünde açılıyor: 37 Filistinli katledildi, 1800 yaralı var

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump'ın ABD Büyükelçiliğini Kudüs'e taşıma kararı almasının ardından bugün Kudüs'te binanın açılışı yapılıyor.

ABD Büyükelçiliği açılışı ve Nakba'nın (Büyük Felaket) 70. yılı nedeniyle Gazze'de iki gün boyunca yapılacak protesto gösterileri için henüz hazırlık yapılırken İsrail askerleri göstericilere saldırdı. 

Üzerlerine ateş açtılar

Üzerlerine ateş açılan göstericilerden Filistin Sağlık Bakanlığı verilerine 37 kişi öldü, yüzlerce kişi yaralandı. Yaralananlardan 448'inin gerçek mermiyle yaralandığı belirtiliyor.

İsrail'de yayınlanan Haaretz gazetesi, İsrail askerlerinin göstericilere gerçek mermilerle ateş açtığını kaydetti.

Haaretz gazetesi gerçek merminin yanı sıra plastik mermi ve gaz bombası kullanıldığını belirtti. 

Video haber ajansı Ruptly, saldırıdan aşağıdaki görüntüleri canlı yayınladı.

Yaralılar arasında iki gazeteci var 

Çok sayıda yaralı olduğu belirtilirken yaralılar arasında iki gazetecinin de olduğu ortaya çıktı. 

Büyük Dönüş Yürüyüşü nedir? 

Gazze sınırında altı haftadır süren ve "Büyük Dönüş Yürüyüşü" olarak adlandırılan genel protestolar Gazze'de yaşayan binlerce Filistinli tarafından sürdürülüyordu.

Filistinliler 30 Mart'tan bu yana "Milyonluk yürüyüşün" hazırlıkları, Dönüş ve Ablukayı Kırma Yürüyüşü faaliyetleri çerçevesinde Gazze Şeridi'nin İsrail sınırında barışçıl gösteriler düzenliyor.

"Nakba" nedir?

14 Mayıs 1948'de İsrail'in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesi ve Filistinlilerin zorunlu sürgünü nedeniyle 15 Mayıs, Filistinliler tarafından "Nekbe" (Büyük Felaket) olarak anıyor. 

'Büyük Geri Dönüş Yürüyüşü' eylemi, Filistinlilerce 'Toprak Günü' olarak anılan 30 Mart'ta 6 hafta sürmesi hedefiyle başladı. Eylemin bitiş tarihi olan 15 Mayıs Nakba (Felaket) gününde, 1948'de İsrail devletinin kurulmasıyla birlikte yüz binlerce Filistinli'nin evlerinden olması anılıyor.

ABD'nin Kudüs Büyükelçiliği'nin bugün açılmasına yönelik Gazze sınırında protesto düzenleyen Filistinlileri İsrail ordusu göz yaşartıcı gaza boğdu. Filistinliler de gerçek mermiyle ateş eden İsrail keskin nişancılarından ve İHA'larından korunmak için lastik yakıyor. Gazze sınırı tümüyle duman altında.

Etiketler: Filistin, İsrail

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler