İsrail hapishanelerinde 291 Filistinli çocuk var

Filistin Kurtuluş Örgütü (FKÖ) Yürütme Kurulu Üyesi Hanan Aşravi, "Filistinli cesur kız" Ahed Tamimi'nin serbest bırakılmasının ardından yaptığı yazılı açıklamada, "İsrail hapishanelerinde halen 291'i çocuk yaklaşık 5 bin 900 Filistinli tutuklu bulunuyor" ifadesini kullandı.

İsrail hapishanelerinde 291 Filistinli çocuk var

İsrail hapishanelerindeki tüm tutukluların serbest bırakılmasını isteyen Aşravi, İsrail'in, Filistinli tutukluların haklarını ihlal etmeye devam ettiğini, uluslararası toplumun da bu tür yasa dışı ve insanlık dışı muamelelere göz yumduğunu vurguladı.

 Aşravi, Tamimi ve annesinin İsrail işgal güçleri tarafından haksız şekilde gözaltına alındığını ve bu gözaltının nedeninin politik olduğunu aktardı.

Tamimi ile Filistinli tutukluların başına gelenlerin işgal güçlerinin korkak tabiatını yansıttığını belirten Aşravi, Tamimi ailesinin, direniş, onur ve gururun simgesi haline geldiğini kaydetti.

Tamimi dün serbest kaldı

Ahed Tamimi ve annesi dün serbest bırakılmıştı.

İsrail askerleri, Tamimi'yi 19 Aralık 2017'de Ramallah'ta ailesiyle yaşadığı eve baskın düzenledikten sonra gözaltına alınmıştı. Anne Neriman Tamimi de kızıyla ilgili bilgi almak üzere gittiği Ramallah'ın doğusundaki gözaltı biriminde İsrail askerleri tarafından gözaltına alınmıştı.  

İşgal altındaki Batı Şeria'nın Ramallah kentine bağlı Nebi Salih beldesinde bulunan evinin avlusuna zorla giren bir İsrail askerine tokat atarken videosu yayımlanan Ahed, İsrail askerlerine "saldırı" ile suçlanmıştı. 

Etiketler: İsrail, Filistin

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler