İspanya: Türkiye, Çin’den satın aldığımız solunum cihazlarını taşıyan uçağı alıkoydu

İspanya Dışişleri Bakanlığı, Çin’den satın aldıkları suni solunum cihazlarını taşıyan kargo uçağının, Türkiye’de alıkonulduğunu iddia etti.

İspanya: Türkiye, Çin’den satın aldığımız solunum cihazlarını taşıyan uçağı alıkoydu

 

Medyascope'un haberine göre: İspanya Dışişleri Bakanlığı, Çin’den  satın aldıkları suni solunum cihazlarını taşıyan kargo uçağının, Türkiye’de alıkonulduğunu iddia etti. 150 adet suni solunum cihazı taşıyan uçağın geçen cumartesi günü konaklama için Ankara Esenboğa Havalimanı’na iniş yaptığı, Türk makamların uçağa yeniden kalkış izni vermediği bildirildi.  

İspanya Dışişleri Bakanı Arancha Gonzalez, açıklamasında Türkiye’nin kendi topraklarında sağlık sisteminin ihtiyaçlarını gözeterek tıbbi cihaz ihracatıyla ilgili kısıtlamalar uyguladığını da kaydetti. Uçağın gümrük denetimine bağlı bürokratik gerekçelerle tutulduğu belirtiliyor.

İspanyol El Mundo gazetesi de, sözkonusu solunum cihazları için 3 milyon euro ödendiğini yazdı. Gazete, cihazların ülkede koronavirüs salgınından en çok etkilenen üçüncü bölge olan Castilla-La Mancha’nın yerel yönetimi tarafından satın alındığını belirtti.  

Türkiye, 1 Nisan’da Milli Savunma Bakanlığı bünyesindeki fabrika ve dikimevlerinde üretilen maske, tulum ve dezenfektanları, askeri kargo uçağıyla İspanya ve İtalya’ya gönderdiğini duyurmuştu.

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler