İspanya hükümetinden Katalonya'ya ekonomik yaptırımlar içeren KHK

İspanya hükümeti, bağımsızlığa referandumda yüzde 90.18 ile “evet” diyen Katalonya’ya ekonomik yaptırımlar uygulamaya başladı.

İspanya hükümetinden Katalonya'ya ekonomik yaptırımlar içeren KHK

İspanya hükümeti, referandumda yüzde 90.18 'evet' alan Katalonya'ya ekonomik yaptırım için Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkardı. 

İspanya Ekonomi Bakanı Luis de Guindos, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu. De Guindos, firmaların merkez binalarını Katalonya dışındaki başka kentlere çekmek istemeleri halinde bu sürecin hızlandırılabilmesi için kanun hükmünde kararname çıkardıklarını açıkladı. De Guindos, “İş dünyasında belirsizlik ve kaygı yaratan, sorumsuz bir siyasetten dolayı çok sayıda önemli şirketin merkez binalarını Katalonya’dan çıkarmasını üzüntüyle izliyoruz” dedi.

De Guindos, Sabadell Bankası veya biyoteknoloji firması Oryzon gibi firmaların merkez binalarını Barselona’nın dışına çıkarma kararlarının bu kurumların kendi isteği olduğunu söyledi. Öte yandan, Caixa Bankası, Gas Natural ve Freixenet şirketlerinin de merkez binalarını Barselona’dan taşımaya yönelik çalışma başlattıkları bildirildi.

Hükümet Sözcüsü Inigo Mendez de Vigo da Katalonya’nın bağımsızlık adımlarını önlemek için “zamanında ve tüm İspanyolların yararına olacak kararlar almayı sürdüreceklerini” söyledi. De Vigo, Katalonya’ya, “Yasallığa dönün. Eğer bunu yaparsanız karşılıklı oturup konuşmaya başlayabiliriz” çağrısında bulundu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler