İspanya hükümetinden Katalonya'ya '48 saat süre': Bağımsızlık referandumunu iptal et

İspanya hükümeti, “yasa dışı” diye nitelendirdiği 1 Ekim’de yapılması planlanan Katalonya bağımsızlık referandumunu iptal etmeleri için Katalonya bölgesine '48 saat süre' verdi.

İspanya hükümetinden Katalonya'ya '48 saat süre': Bağımsızlık referandumunu iptal et

Madrid hükümeti, 1 Ekim'de yapılması planlanan Katalonya bağımsızlık referandumunun iptal edilmmesi için '48 saatlik süre' tanıdığını söyledi. 

Maliye Bakanı Cristbal Montoro, devletin finansal özerk bölgelerinin denetimini ele geçirmesi için bir mekanizmanın onaylandığını bildirdi. Ayrıca hükümet Katalonya özerk bölgesinin planlanan bağımsızlık referandumu için kamu harcamalarını da kısıtlamayı planlıyor.

Öte yandan, İspanya Anayasa Mahkemesi’nin, Katalonya’daki referandumu askıya alması üzerine yüz binlerce kişi; Katalonya Ulusal Günü’nde bir araya gelerek, protesto gösteri düzenlemişti. Avrupa Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ise Katalonya’nın ayrılması durumunda, “Katalonya’da yapılacak bağımsızlık referandumundan evet çıkarsa, bizler sonuçlara saygı göstereceğiz. Ancak Katalonya oylamadan sonra yeniden kısa süre içinde Avrupa Birliği üyesi olamayacak. Katalonya Avrupa Birliği’ne yeniden üye olmak için diğer ülkeler gibi uzun bir süreçten geçmek durumunda kalacak” açıklamasını yapmıştı. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler