İspanya, Eski IMF başkanının mal varlığına el koydu

İspanya, Eski IMF başkanının mal varlığına el koydu

Yolsuzluk, vergi kaçırma ve para aklama iddialarıyla suçlanan eski IMF Başkanı, eski İspanya Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı ve Bankia bankasının eski başkanı Rodrigo Rato’nun 18 milyon euroluk mal varlığı için mahkemeden ambargo konulması kararı çıktı.

İspanya’nın başkenti Madrid’deki 31 nolu mahkemenin kararıyla, IMF’den aldığı emekli parası dahil olmak üzere Rato’nun toplam 18 milyon euroluk mal ve mülküne ambargo konuldu.

Mahkeme, Rato’nun önceden belirlenen kefalet bedelini yatırmamasından dolayı kendisinin mal ve mülklerine ambargo konulması kararı alındığını duyurdu.

Ülkede, Yolsuzlukla Mücadele Savcılığı’nın geçtiğimiz aylarda Ulusal Mahkeme Hakimi Fernando Andreu’ya gönderdiği raporda, Rato’nun kendisine ait olan Cebelitarık’ta kayıtlı bir firmaya 2006-2014 yılları arasında bilinmeyen bir dış kaynaktan 6,5 milyon euro yatırıldığı belirtilmiş, tüm mal varlığının araştırılması talep edilmişti.

Davada, Rato’nun avukatı ve ortağı Domingo Plaza ile iş adamı Alberto Portuondo hakkında da soruşturma yürütülüyor. Portuondo kaçma riski olduğu gerekçesiyle tutuklanarak, cezaevine konulmuştu.

1996-2004 arasında İspanya’da Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanlığı yapan Rato, 2004-2007 arası IMF Başkanlığı yaptı.

Etiketler: ambargo, IMF, İspanya

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler