İslamcıların “yerli”likten “milli”likten söz etmeye hakları yok!

VİDEO RÖPORTAJ - Twitter’da gündem olan Galatasaray Lisesi tartışmasını tarihçi yazar Erdoğan Aydın ile konuştuk. Aydın, “İslamcıların Cumhuriyet adına konuşmaya hakları yok, yerlilikten, millilikten söz etmeye hakları yok, bu tam bir demagoji.” diyor

İslamcıların “yerli”likten “milli”likten söz etmeye hakları yok!

 

SiyasHaber

Bugün Twitter'da gündem olan Galatasaray Lisesi, aktüel bir tartışma haline geldi. HaberTürk yazarı Fatih Altaylı ile Yeni Akit yazıişleri müdürü Ali Karahasanoğlu arasında başlayan tartışma “milli” ve “yerli” meselelere dokunurken birçok nefret söylemini de içinde barındırıyor.

Yeni Şafak Yazarı Ali Karahasanoğlu ile HaberTürk yazarı Fatih Altaylı arasında Galatasaray Lisesi etrafından dönen tartışmanın manasını tarihçi yazar Erdoğan Aydın ile konuştuk.

 “Her geçen gün Batı’ya evrenselliğe insanlığa ve hatta bu kavramı kullanmakta sakınca yok medeniyete dair her şeyle kavga eden, bu kavga üzerinden kendini tahkim eden siyasal akıl karşısında kalıyoruz.” diyor Erdoğan Aydın.

“Batı karşıtlığını Müslümanlar ve Hristiyanlar kavgasına indirgemek her şeyden önce büyük bir yanılgı” diyen Erdoğan Aydın, Galatarasay Lisesi’nin “dönemin muktedirlerinin Osmanlı’nın içine sürüklendiği durumdan Batılılaşma dışında bir çıkış, bir çare göremedikleri bir dönemin ürünü” olduğunu belirtiyor. Bırakalım bugünün sorunlarını, İslami kodlarla, İslami anlayışla 1800’lü yılların sorunlarının çözülmeyeceğinin, çözülemeyeceğinin anlaşılmasının ürünü Galatasaray Lisesi’nin kuruluşu Erdoğan Aydın’a göre.

Siyasi İslamcı kadroların devleti ele geçirdiklerinden beri yerlilik ve millilik kodlarının tekelini ellerine almak istediklerini söyleyen Aydın, Yeni Şafak yazarının aslında Cumhuriyet’le, demokrasiyle kavga eden, şeriatı geri getirmeye çalışan bir siyasal aklın temsilcisi olduğunu belirtiyor. Aydın’a göre, Yeni Şafak yazarının, siyasal İslamcıların Cumhuriyet adına konuşmaya hakları yok, yerlilikten, millilikten söz etmeye hakları yok, bu tam bir demagoji.

 

Tartışmanın altında yatan temel nedeni ise şöyle izah ediyor Erdoğan Aydın:

“Türkiye’nin Müslüman kadınlarına, dünyanın kadınlarının kullandığı standartları layık görmüyoruz. Biz Türkiye’deki Müslüman genç çocuklara dünya standartlarındaki bir eğitimi layık görmüyoruz. Niçin? Her şeyin tartışmasının arkasında siyaset geliyor. Biz eline kılıcı alacak, kendini at sırtına binmiş sayacak … Batı’yı, dünyayı, dünyanın diğer ülkelerini fethe çıkan nesiller yetiştirmek istiyoruz. Bunu yapamayacağımız belli. Karlofça Anlaşması’ndan beri Osmanlının bu işleri yapabilme kapasitesi zaten ortadan kalkmış vaziyette. Peki, bunu da yapamayacağımıza göre asıl amaç ne? Asıl amaç ta Pir Sultan Abdal’ın söylediği gibi, “bir taş oynamasın yerli yerinden.” Asıl amaç yukardan ne gelirse boyun eğen, baş eğen bir toplumu yaratmaya çalışmak. Bir tebaalar toplumu yaratmaya çalışmak.”

 

Röportajın tamamı için videoyu izleyebilirsiniz...

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler