İskoçya bütün kadınlara hijyenik ped desteği vermeye hazırlanıyor

Salı günü İskoçya Parlamentosu'nda yapılan oylamada, ülkedeki bütün kadınlar için ücretsiz hijyenik pede erişim hakkına onay verildi. İskoçya bu uygulamayı yapan ilk ülke olacak.

İskoçya bütün kadınlara hijyenik ped desteği vermeye hazırlanıyor

BBC’nin geçtiği habere göre İskoçya Parlamentosu'nda dün yapılan oylamada 112 lehte, 1 de çekimser oy kullanıldı, karşı oy kullanan olmadı. Daha önce öneriye karşı olan vekillerin, kadınların yürüttüğü etkili kampanya nedeniyle tutumlarını değiştirdikleri belirtiliyor. Tasarının yasalaşmadan önceki ikinci aşamasında değişiklik önerileri yapılabilecek.

Uygulamanın yıllık maliyetinin ise 31,2 milyon dolar olacağı tahmin ediliyor.

Bazı milletvekilleri, yasanın uygulanabilir hale gelmesi ve maliyetinin düşürülmesi için "epeyce yol almak gerektiğini" dile getiriyor.

Yasa teklifini sunan İşçi Partisi milletvekili Monica Lennon, bu adımın "İskoçya'da parlamentonun cinsiyet eşitliğini ne kadar ciddiye aldığını göstereceğini" ifade etti.

Yeşiller Partisi üyesi Alison Johnstone ise konuyla ilgili yaptığı açıklamada "2020 yılında tuvalet kâğıdı bir ihtiyaç olarak görülüyor da regl ürünleri neden görülmüyor? Doğal bir vücut fonksiyonu için maddi olarak cezalandırılmak ne eşitliktir ne de adildir" ifadelerini kullandı.

Parlamentodan geçen düzenlemeyle birlikte sosyal tesisler, gençlik merkezleri, eczane gibi kamuya açık alanlarda hijyenik ped ve tampon gibi ürünlerin bulundurulması ve ihtiyaç sahiplerinin bu ürünlerden ücretsiz yararlanması planlanıyor.

Ayrıca İskoçya 2018'de de okullarda ve üniversitelerde ücretsiz hijyenik ürünler sağlayan ilk ülke olmuştu.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler