IŞİD’e karşı savaşırken ölen İtalyan gönüllü sonsuzluğa uğurlandı

IŞİD’e karşı savaşta yaşamını yitiren YPG’li İtalyan savaşçısı Lorenzo Orsetti (Tekoşer Piling) İkinci Dünya Savaşında faşizme karşı direnenlerin defnedildiği Floransa’daki Partizan Şehitliği’nde slogan ve marşlarla uğurlandı.

IŞİD’e karşı savaşırken ölen İtalyan gönüllü sonsuzluğa uğurlandı

IŞİD çetelerine karşı yürütülen mücadele sırasında 18 Mart günü Baxoz’da yaşamını yitiren YPG’nin enternasyonalist savaşçısı Lorenzo Orsetti’nin (Tekoşer Piling) cenazesi 15 Haziran’da doğduğu yer olan Floransa’ya ulaştı. Orsetti için Pazar günü anma etkinliği düzenlendi. İtalyan kurumlar ve Toscana Kürt Komitesi tarafından organize edilen törene Orsetti’nin ailesi, yoldaşları, çok sayıda İtalyan kurum temsilcisi, Floransa belediyesi ve ona bağlı ilçe ve komün yetkilileri, sol, sosyalist, antifaşist gruplar katıldı.

Orsetti’nin tabutu, cenaze aracıyla hastaneden alınarak tören alanına götürüldü. Kitle, cenaze aracının ardında, ellerinde bayraklar ve Orsetti’nin posterleriyle, marşlar eşliğinde yaklaşık 3 kilometrelik yürüyüşle anma etkinliğinin gerçekleştirileceği San Miniato’daki Piazzale delle Porte Sante’ye vardı. Binlerce kişi cenazeyi alkış, zılgıt ve sloganlarla karşıladı. Yoğun ilgiden dolayı salon kitleye yetmedi, çok sayıda insan dışarıda kaldı.

Babası: Her zaman haksızlığa karşı durdu

Orsetti’nin tüm ailesi, Rojava’da birlikte mücadele ettiği yoldaşları da törende yerini aldı. Bayraklar ve çiçeklerle donatılmış salonda şehit Tekoşer’in ailesi adına babası ve çok sayıda kurum temsilcisi konuştu. Babası Alessandro Orsetti, Abdullah Öcalan’ın felsefesini benimseyen oğlunun, bilinçli olarak Rojava’ya gittiğini ve mücadeleye katıldığını belirtti. Baba Orsetti, “Oğlumlu gurur duyuyorum. Her zaman haksızlığa karşı durdu. Rojava’da kendi kimliğini buldu” dedi ve oğlunun mücadelesini gururla sürdüreceklerini söyledi. Tekoşer’in hayatını ve mücadelesini anlatan bir sinevizyon gösterimi de yapıldı.

Slogan ve marşlarla uğurlandı

Tören ardından Orsetti’nin tabutu yoldaşları tarafından omuzlandı. Kitle binanın dışında ellerindeki bayraklarla karşılıklı sıra oluşturdu. Şehit Tekoşer’in tabutu oluşturulan koridordan sloganlar ve marşlar eşliğinde uğurlanırken duygusal anlar yaşandı. Anma, hastane önüne kadar gerçekleştirilen yürüyüşle tamamlandı.

IŞİD’e karşı savaşırken ölen İtalyan gönüllü sonsuzluğa uğurlandı


Partizan Şehitliği’ne defnedildi

Orsetti dün ise son yolculuğuna uğurlandı. Abbazia di an Miniato al Monte Mezarlığı içindeki kilise önünde gerçekleşen törene yaklaşık bin kişi katıldı. Bu mezarlık, İkinci Dünya Savaşında faşizme karşı direnenlerin defnedildiği bir yer. Floransa Belediyesi Orsetti için de burada bir yer ayırdı. Dostları Lorenzo ilgili anılarını anlattı, şiirleri ve günlüklerinden kısa pasajlar okudu. Kürdistan İtalya Komitesi adına yapılan konuşmada “Şehitlerimizin yolunda kararlılıkla yürüyeceğiz” mesajı verildi. Babası ve annesi de törene katılanlara teşekkür ederken, Tekoşer’in (Orsetti) mektubunu okudular.

Faşizme karşı duracağız

Yapılan konuşmalar ardından Şehit Tekoşer’in tabutu omuzlara alınarak mezarlığa yüründü ve onun için ayrılan bölüme yerleştirildi. Babası Alessandro Orsetti boynuna sarı, kırmızı, yeşil puşi bağlarken “Lorenzo bize Kürtleri ve Kürdistan’ı tanıttı. Ne kadar haklı olduğunu şimdi daha iyi anlıyorum. Bundan sonra da Kürtleri ve Kürdistan’ın haklı mücadelesini desteklemeye devam edeceğiz. Nerede faşizm varsa orada karşılarında duracağız. Bu gücü Lorenzo bize verdi” dedi.

(Y. Özgür Politika)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler