IŞİD üyeleri karakolların önünde randevulaştı, emniyet ise sadece dinledi

IŞİD üyesi İsmail Korkmaz’ın, emniyete takılan telefon görüşmelerine göre, Suriye’ye gidecek örgüt elemanları polis karakolları önünde randevulaştı. Geçiş için Antep kullanıldı. Antep Emniyeti ise bu konuşmaları sadece dinlemekle yetindi.

IŞİD üyeleri karakolların önünde randevulaştı, emniyet ise sadece dinledi

Evrensel'den Tamer Arda Erşin'in haberine göre HDP’nin Diyarbakır mitingine yönelik bombalı saldırı nedeniyle tutuklu bulunan IŞİD Üyesi İsmail Korkmaz’ın, emniyete takılan telefon görüşmeleri ortaya çıktı. Buna göre, Suriye’ye gitmek isteyen örgüt elemanları polis karakolları önünde randevulaştı. Geçiş için Antep kullanıldı. Antep Emniyeti ise bu konuşmaları sadece dinlemekle yetindi.   

Detaylar, HDP’nin 4 Haziran 2015’teki Diyarbakır mitingine yönelik bombalı saldırı hakkında hazırlanan iddianameye girdi. Halen tutuklu bulunan İsmail Korkmaz kayıtlarda, örgüte yeni katılacak kişilerin Suriye’ye geçmesi için Gaziantep’teki polis karakollarının önünde buluşmanın daha güvenli olduğunu, diğer bir IŞİD üyesine bildiriyor. Korkmaz, karakol önlerinin pusuya düşmemek için kullanılması gerektiğini söylüyor. Ayrıca konuşmalarda Korkmaz’ın insan kaçakçılarına pusu atılan yerleri de bildiği anlaşılıyor. 

Korkmaz’ın konuşmaları IŞİD’in Diyarbakır’da mitingde gerçekleştirdiği bombalı saldırıdan 1 ay önce kayıt altına alınıyor.  

‘Güvence var buraya gel’

HDP mitingine bombalı saldırıdan 1 ay önce Korkmaz’ın telefonla randevulaşırken polis dinlemesine takılan 7 Mayıs 2015 tarihli görüşmesi şöyle: 

Korkmaz: Bak burada bir problem yok.
X erkek şahıs: Abi tamam
.....
Korkmaz: Abi her şey güzel burada konuşma olmaz, abi eğer sana gel diyorsak gel, neden gel var bir güvence. 
X erkek şahıs: Abi tamam da şimdi buradakilere söylenen kelime taşlı baharın berisi, şimdi buradan giden arkadaşlarda bana telefonla abi dedi oraya çağırdılar oradan otele gittik, karakolun yanına kadar getirdi, bizi karakolun yanında yolun üstünde indirdik.
Korkmaz:  Tamam sen benim yanımdan geçtin
X erkek şahıs: Ben geçmedim abi diğer arabalar.
....

Yoldaki pusuları bile biliyorlar

Korkmaz: Bak dinle güzel kardeşim bak şu an orası pusuda... sebep
X erkek şahıs: Nasıl abi
Korkmaz: Orası şu an pusuda yatık bir problem yok, zaten siz eğer siz. Zaten size oradan çıkacağı haberi olsa anladın mı oradan çıkacağı haberi olsa size zaten...
X erkek şahıs: Hı
Korkmaz: Biz oradayız abi sen ... boşuna
X erkek şahıs: Abi işte diyorum ya hani bilseydik 
Korkmaz: ... Eğer sana çık deniyorsa vardır bir sebebi, gerek yok, anladın mı senden önemli içinde olan canlar bize önemli anladın mı?
....
X erkek şahıs:  Benim aklıma geldi, o arkadaş tıpkı Muhammet’te olduğu gibi, Muhammet kendini riske atmamak için bizi tele indiriyordu. Bir araba almamak için dedim herhalde. O bizi oraya getirdi..
....
Korkmaz:  Her gün 15 kişi yakalanır
X erkek şahıs:  Her gün 15 kişi yakalanır
Korkmaz: He bunu net bil. 
X erkek şahıs: Hakikaten onu öğrendik, şimdi zaten orada ... oldu. 
Korkmaz: Sana ellemiyorsa da bir sebebi var ama Muhammet orada araba alsa köy yerinde fitne anlıyor musun? Bak sana bir şey söyleyim. 15 kişi yakalanır günde yoksa. Biz Muhammet’e deriz ya araba al ya senle çalışmıyoruz deriz anlıyor musun?
X erkek şahıs:  Evet abi. 
Korkmaz: Anladın mı çok basit bu.
X erkek şahıs: Anladım abi Muhammet’in yalonu öğrendik zaten anladık. Anlayış gösterdik çıkıyoruz. Onu öğrendik ama bu yolda da ilk kez.
Korkmaz: Bilmediğin için ama sen merak etme. Bu yolu hani bak. Şimdi sen beni iyi dinle bu yol adama geliş başa bir yol daha var ama orada pusu var, pusu atmışlar. 
X erkek şahıs: Pusu atmışlar. 
Korkmaz. Anladın yani bu adama başka bir yol ama pusu var

‘Karakol önü güvenli’ 

X erkek şahıs: Mecbur karakol 
Korkmaz: Tabii .. sana bir şey söyleyim mi orası en temiz yol. Adam karakol önüne pusu atmaz anlıyor musun. 
X erkek şahıs:  Evet Abi. 
Korkmaz: Anladın mı adam oraya pusu atmaz, adam kaçakçıların yoluna pusu atar seni ondan getiriyor. 
X erkek şahıs: Zaten şimdi bak oraya pusu atmayacağını biliyorum, benim sadece  midemi bulandıran bir nokta oldu ana caddenin üzeri beni orada indirirken orası da askeriyenin.
Korkmaz: Abi sen kapının önünden geçiyorsun. Kapı önü nasıl şu an çoluk çocuk dolu. 
....
X erkek şahıs: ... gece bilmediğim için bir şey diyemiyorum abi.
 Korkmaz: Tamam inşallah ben kapatıyorum şimdi arayanlar var tamam mı kardeşim
X erkek şahıs: Tamam

Etiketler: IŞİD, karakol, Emniyet, randevu

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler