'IŞİD terör örgütü değil' diyenlerin zerre utanması yok!

Ahmet Saymadi yazdı: IŞİD askerleri diri diri yakarken dikta anayasasını meclisten geçirmeye çalışmayın, rejim değiştirmenin IŞİD’le mücadeleye bir faydası yok! Başkanlığın IŞİD'e karşı bir faydası yok! Ve 'IŞİD terör örgütü değil' diyenlerin zerre utanması yok!

'IŞİD terör örgütü değil' diyenlerin zerre utanması yok!

AHMET SAYMADİ

IŞİD önceki gün canlı bomba yüklü bir araçla  EL-Bab’da Türkiye askerlerine saldırdı, 16 asker yaşamını yitirdi, 32 asker yaralandı. IŞİD dün, TSK tanklarına el koyduğu  bir videoyu yayınladı. Ardından İki Türkiye askerinin yakıldığı bir video daha yayınladı. Başımız sağ olsun, ailelerine sabırlar dilerim. Ancak hükümetin yaptığı her zamanki gibi haberleri görmezden geliyor, haberleri yapanlara da engel getiriyor. Konuşan yetkililer, olaylardan pek de bahsetmeden, ‘’El-Bab’ı yakacağız’’ diyorlar.

IŞİD Suriye Kürtlerinin şehirlerine saldırırken, ‘’Kendimi IŞİD’çi gibi hissediyorum’’ diyen siz değil miydiniz? Ebu-Hanzala kod adılı IŞİD’çi gözaltına alıp, bırakan siz değil miydiniz? IŞİD 10 Ekim katliamını yaptığında, ‘’Bombayı Türkiye’ye değil HDP’ye atmışlar’’ diyen siz değil miydiniz? ‘’IŞİD terör örgütü değil, birkaç öfkeli Sünni genç’’ diyen siz değil miydiniz? IŞİD Kobani’ye saldırırken Kobani’ye gidecek askeri konvoya günlerce engel olan siz değil miydiniz? IŞİD Kürtlere ve sol görüşlü insanlara saldırırken izleyen siz değil miydiniz?

‘’IŞİD yarın bizim de başımıza bela olur. En geç iki yıla kadar Türkiye’yi için en büyük tehdit İŞİD olacak’’ diyen ilahiyatçıların dediklerini bile görmezden gelen siz değil miydiniz?

IŞİD’in tehditlerine rağmen, CHP ve HDP milletvekillerinin uyarılarına rağmen, ilahiyat profesörlerinin uyarılarına rağmen olan bitene kulağınızı neden kapattınız? Neden göz göre göre gelen canlı bomba eylemlerine göz yumdunuz? İnsanların paramparça edildiği canlı bomba saldırılarına dair soruşturmaların sağlıklı yürümesine neden engel oldunuz?

Bizler bu soruları neden sormayalım? ‘’Neden dün övdüğünüz canilere bugün terörist diyorsunuz?’’ diye sormamızdan neden rahatsız oluyorsunuz?

IŞİD’e karşı savaşan Türkiyeli devrimcilerin cenazelerini sınırda günlerce bekleten ailelerinin, çocuklarının cenazelerine engel olan siz değil miydiniz?

‘’El-Bab’ı yakacağız’’ demenin kime ne faydası var? Çözüm El-Bab’ı yakmak mı?

El-Bab’ı yakmak çözüm değil, geçmişte söylediğiniz şeyleri atlayarak da bir yere varamazsınız!

Binlerce Türkiye vatandaşı IŞİD’e katıldı. IŞİD’in bu insanları hangi yollarla örgütlediği, nasıl götürdüğü, hangi dernekleri ve vakıfları IŞİD’in yönettiği biliniyor. Gazeteler yazdı. Gaziantep’te IŞİd’e ait mahalleler var. IŞİD Antep’te konvoy yapıp geçit töreni yapabiliyor. İstanbul’da bazı mahallelerdeki derneklerde IŞİD bayrakları asılı. IŞİD’çiler her bayram, bayram namazı kılmak için Ömerli’de toplanıyor, cihat çağrısı yapıyor. El Bab-ı yakacağınıza Türkiye’deki IŞİD örgütlenmesiyle uğraşsanıza? IŞİD dışarda olduğu kadar içerde, bunu neden görmezden geliyorsunuz?

Televizyonlardan, ‘‘Birlik olmalıyız’’ laflarını bırakın. Kamuoyunun size inanması için öncelikle geçmişte dair yaptıklarınız için özür dilemeniz, özeleştiri vermeniz gerekiyor. Aksi tadirde, daha dün ölmesine sevindiğiniz, tehdit ettiğiniz, hedef gösterdiğiniz toplumsal kesimlerin IŞİD’e karşı savaşta desteğini göremezsiniz.

IŞİD’in Kobani saldırısına sevinen, ‘‘Kobani düştü düşecek’’ diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan özür dilemeli, ‘‘IŞİD terör örgütü değil, birkaç öfkeli Sünni genç’’ diyen eski Başbakan Ahmet Davutoğlu özür dilemeli. IŞİD’i övücü sözler söyleyen bütün AKP’li çevreler özür dilemeli.

İkincisi birlik mesajı verilecekse, toplumun dışlanan, hedef gösterilen kesimlerine karşı nefret söyleminden vazgeçilmeli.

Üçüncüsü ve en önemlisi, laiklik ilkesinden asla ama asla ödün verilmemeli. IŞİD’in ve cihatçı örgütlerin örgütlenmesine zemin hazırlayan ne varsa yok edilmeli. Türkiye’de cihat fikrinin yayılmasına sebep olan, insanların bu örgütlere katılmasına sebep olan siyasal iklim ortadan kaldırılmalı.

Üçüncüsü, IŞİD askerleri yakarken, hala başkanlık konuşmayın, HDP’li milletvekillerini tutuklamayı bırakın, sizden olmayanları kamu görevinden tasfiye etmekten vazgeçin, hala meydanlardan Atatürk heykeli kaldırmakla uğraşmayın. Dikta anayasasını meclisten geçirmeye çalışmayın, rejim değiştirmenin IŞİD’le mücadeleye bir faydası yok! IŞİD askerleri yakarken sizin tek derdiniz başkanlık mı?

Mesele IŞİD bile değil, IŞİD’i ve cihatçı örgütleri toplumda meşrulaştıran siyasal iklim... Mesele, siyasi hesapların çok ötesinde... AKP’liler yine demogoji yapılacaksa, bir yere varamayız...

Ve öncelikle, bugüne dek IŞİD’i övenler hesabını versin! Mutlaka verecek... 

Etiketler: IŞİD, AKP

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler