IŞİD'in Musul savunmasını sekteye uğratmak için kullandığı Bubi tuzakları

ÇEVİRİ- IŞİD terkettiği yerlerde bıraktığı oyuncaklara bombalar yerleştiriyor. Yetişkinlerin dikkatini çekmeyecek ancak çocukların karşı koyamayacağı oyuncakları Peşmerge'de çalışan bir mühendis ve ekibi temizliyor.

IŞİD'in Musul savunmasını sekteye uğratmak için kullandığı Bubi tuzakları

Çeviren: Deniz Avcı

Parlak renkli çocuk oyuncaklarına saklanan bubi tuzakları, IŞİD’in birçok taktiğinden bir tanesi.

İçine patlayıcı yerleştirilmiş sevimli ve gösterişli bir oyuncak ayı, bir yetişkinin dikkatini çekmez ama bir çocuk için o kabarık turuncu kürkü karşı konulamazdır.

“Peki IŞİD neden oyuncak bir tavşan veya ayıcık tercih ediyor ?  Bu oyuncakları tercih ediyorlar çünkü Peşmergelerin bunlara dokunmadan geçip gideceklerini, çocukların ise dokunacağını biliyorlar.” diyerek durumu açıklayan Albay  awzad Kamil Hassan, Peşmerge'de çalışan bir mühendis ve arazide neredeyse 50 tona yakın patlayıcıyı kontrollü bir şekilde temizlemiş.

Koalisyon güçleri, IŞİD’i Musul’dan atmaya çalıştığında Hasan, en zalim ve en nadir el yapımı bomba örneklerini yeni öğrencilerini eğitmek amacıyla sakladı. Tabi ki bu dünyanın en tehlikeli mesleği.

Bubi tuzaklarının saklandığı bölgelerde, en sıradan objelerin ölüm ve korku saçtığı karanlık ve paralel bir evren yaratıldı. İnsanların merakla kurcaladığı bir oyuncak, kullanılmayan bir saat, bir oyun kartı aslında onları ölüme sürükleyen bir patlamanın aracı.

Yolun kenarında öylece duran bir hortum bile sıradan görünen fakat dahice hazırlanmış bir ölüm tuzağı…

Kedi ve köpeklerin üzerinden zarar görmeden geçtiği bir kıyafet yığını, herhangi birisi çekmeye veya kaldırmaya çalıştığında  patlayan bir düzenek. Atılmış bir tahta parçası, birisi tekme attığında veya eline aldığında patlayabilen bir düzenek.

Bir zamanlar Yezidilerin yaşadığı, ama şimdi IŞİD’in  en korkunç toplu mezarı haline gelen Sincar’da  Hassan ve ekibi bu şekilde 5 ton patlayıcı temizlemiş. Hassan ve diğer mühendisler Musul’un doğusunda yaklaşık iki yıldır bu şekilde çalışıyorlar.

Taş ve moloz yığınları, bütün kapı ve pencereler, terk edilmiş, atılmış eşyalar onlar için bomba olma ihtimaline karşılık kontrol edilmesi gereken noktalar.

Kendilerini korumaları için çok az aletleri bulunan Hassan’ın ekibinde şimdiye kadar 2 kişi ölmüş, 15 kişi yaralanmış. Daha sonra Fransız ordusu Hassan’ın kurduğu bu okula çeşitli yardımlarda bulunmuş ve onlara bomba imha gibi konularda çeşitli eğitimler vermiş.

Hassan, IŞİD’in ölüm saçmak için yeni yollar bulmasından ve kendi kaynaklarının tükenmesinden korkuyor. 

( The Guardian Emma Graham-Harrison https://www.theguardian.com/world/2016/oct/29/isis-booby-trapped-toys-mosul)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler