İş davalarında zorunlu arabuluculuk uygulaması başladı

İş davalarında arabuluculuk zorunlu hale getirildi. Dava açmak üzere adliyelere giden çok sayıda işçi arabuluculuk merkezine yönlendirildi.

İş davalarında zorunlu arabuluculuk uygulaması başladı

İşçi ve işverene dava açmadan önce arabuluculuk şartı getiren yasanın uygulanmasına dün başlandı. Sabah saatlerinden itibaren dava açmak için adliyelere giden işçi ve emekçiler, arabuluculuk merkezlerine yönlendirildi.

Uygulamanın 1 Ocak 2018'de başlamasıyla birlikte Bakırköy Adliyesi'nde bulunan Arabuluculuk Merkezi'ne de gün boyu vatandaşlar başvuruda bulundu.

İş davalarında zorunlu arabuluculuk nedir?    

2018’in başlamasıyla iş mahkemelerinde arabuluculuk süreci dava şartı haline getirildi. Artık, kıdem, ihbar vs. gibi tüm işçilik alacakları ve diğer uyuşmazlıklar için dava açmadan önce tarafların arabulucuya başvurmaları gerekiyor. Bu koşulu yerine getirmeyenlerin dava başvurusu kabul edilmeyerek arabuluculara yönlendirilecek.

Sistemin nasıl işleyeceğine ilişkin daha önce Evrensel’e bilgi veren Av. Devrim Avcı, “Dava açmadan önce arabulucuya başvurduğunuzu ispatlamakla yükümlüsünüz. Bu ispatı da arabuluculuk tutanağını dava dilekçesine ekleyerek yapacaksınız. Yani dava tarihinden önce arabulucuya başvurduğunuzu ispatlamanız lazım. Dava şartı dediğimiz olay budur” demişti.

Kaynak: Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler