İş davalarında zorunlu arabuluculuk uygulaması başladı

İşçi ve işverene dava açmadan önce arabulucuya başvurma şartı getiren yasa uygulanmaya başlandı. Sabah saatlerinden itibaren dava açmak için adliyelere giden işçi ve emekçiler, arabuluculuk merkezlerine yönlendirildi.

İş davalarında zorunlu arabuluculuk uygulaması başladı

Uygulamanın 1 Ocak'ta başlamasıyla Bakırköy Adliyesi'nde bulunan Arabuluculuk Merkezi'ne de gün boyu vatandaşlar başvuruda bulundu.

Bakırköy Adliyesi’nde bulunan Arabuluculuk Merkezi’nde görevli avukat Solmaz Güngör, yeni uygulamayı anlattı. Güngör, “1 Ocak 2018’den sonra işçi ve işveren arasındaki iş kazası ve meslek hastalığı dışındaki tüm uyuşmazlıklarda taraflar önce bir arabulucuya gitmek zorunda. İlk 2 saate kadar devlet bunun ücretini ödüyor arabulucuya 2 saat sonunda taraflar anlaşırsa bir tutanak tutuluyor” dedi.

Tutanak mahkeme hükmüne dönüştürülebilir

Tutanağın mahkemeden şerh alınarak, mahkeme hükmüne dönüştürebileceğini belirten Göngör, “Bu tutanak mahkemeden şerh alınarak, mahkeme kararı hükmüne çevirebilirsiniz. İcra edilebilirlik şerhi alınarak mahkeme kararı hükmünde sayılabilir bu belge” diye konuştu.

Anlaşma sağlanamadığı durumlarda anlaşamama tutanağı düzenlendiğini kaydeden Güngör, “Bu belgeyle beraber davalarını açabiliyorlar” dedi.

Dava açmadan önce arabulucuya gitme şartı 

Sistemin nasıl işleyeceğine ilişkin daha önce Evrensel’e bilgi veren Avukat Devrim Avcı, “Dava açmadan önce arabulucuya başvurduğunuzu ispatlamakla yükümlüsünüz. Bu ispatı da arabuluculuk tutanağını dava dilekçesine ekleyerek yapacaksınız. Yani dava tarihinden önce arabulucuya başvurduğunuzu ispatlamanız lazım. Dava şartı dediğimiz olay budur” dedi.

Avukat Esma Nihan Bozdemir de “Henüz atamalar gerçekleşmedi. Sisteme girişler yapılıyor. Dava açmak isteyenler direkt adliyeler tarafından buraya yönlendiriliyor. Sisteme kayıtlar alınıyor. Sistemden daha sonra arabuluculara atama yapılacak. Biz de atama geldiği zaman onay verdiğimiz takdirde sürece başlamış olacağız” şeklinde konuştu.

Aile davaları için de düşünülüyor

İş davalarında arabuluculuk sürecini zorunlu hale getiren hükümet geçtiğimiz aylarda aile arabuluculuğu uygulamasının da zorunlu hale getirilmesi üzerine çalışma yürüttüğünü açıklamıştı. Ailelerin hırsızlarla aynı koridorlarda yer almasını doğru bulmadıklarını ifade eden Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, konu üzerine çalışma yaptıklarını söylemişti. Devam eden günlerde Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç da konu üzerine ilgili bakanlıklarla görüşme ve hazırlıkların sürdüğünü ifade etmişti. Ancak kadın örgütleri böyle bir düzenlemenin kadınların temel haklarının kullanılmasının engellenmesi anlamına geleceğini ifade ederek tepki göstermişti. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler