Irkçılık yapan H&M'in mağazalarına bir grup tarafından saldırılar gerçekleştirildi

Güney Afrika'da bir grup, reklam afişlerinde ırkçılık yapan H&M'in mağazalarına saldırdı. Kendilerine Ekonomik Özgürlük Savaşçıları adını veren grup, mağazalara girerek raflardaki tüm ürünleri etrafa saçtı.

Irkçılık yapan H&M'in mağazalarına bir grup tarafından saldırılar gerçekleştirildi

Güney Afrika Cumhuriyeti’nde kendilerine Ekonomik Özgürlük Savaşçıları adını veren grup, reklamlarında ırkçılık yapan H&M markasının Sandton, Menlyn Park ve East Rand'da yer alan mağazalarına saldırdı. Irkçılık karşıtı grup, dükkanlardaki rafları devirip kıyafetleri etrafa saçtı.

Ne olmuştu?

Markanın reklam afişinde, siyah bir çocuğa üzerinde 'ormandaki en havalı maymun' yazan bir tişört giydirmesi tepkilere neden olmuş, H&M ırkçılıkla suçlanmıştı. Bunun üzerine aralarında Manchester United'lı futbolcu Romelu Lukaku, NBA yıldızı Lebron James ve rap müzisyeni P. Diddy'nin olduğu birçok ünlü firmaya tepki göstermiş, şirket ürünleri için boykot çağrısı yapılmıştı.

Ardından mağazanın ticari iş birliği yaptığı The Weekend adlı grup da firma ile tüm ilişkisini sonlandırdığını duyurmuştu.

Söz konusu ırkçı reklamlarla ilgili olarak H&M, internet sitesinde yer alan reklamı kaldırmış ve 'özür' açıklamasında bulunmuştu. 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler