İran'daki idamlar Stockholm’de protesto edildi

İran’da Ramin Hossein Panahi, Loghman Moradi ve Zanjar Moradi’nin idam edilmesi İsveç’in başkenti Stockholm’de düzenlenen bir eylemle protesto edildi.

İran'daki idamlar Stockholm’de protesto edildi

İsveç’te Komala ve İran’daki Siyasi Tutsaklarla Dayanışma Federasyonu’nun çağrısıyla Sergel Meydanı’nda gerçeklenen eylemde İran’da 3 Kürt aktivistin idam edilmesi protesto edildi. Eylemde idam edilen üç aktivistin resimleri ile İran rejiminin baskı, saldırı ve idamlarını kınayan döviz ve pankratlar taşındı.

‘Kürtler için kara cumartesi’

Gazateci-Yazar Kurdo Baksi, gösteride yaptığı konuşmada son dönemlerde Türkiye ve İran’da yaşayan Kürtlere yönelik saldırıların arttığına dikkat çekti.

Tahran Zirvesi’nde Putin, Erdoğan ve Ruhani’nin görüşmesinden hemen sonra idamların gerçekleşmesi ve Erbil yakınlarında bulunan bir Kürt kampına saldırı düzenlenmesinin tesadüf olmadığını söyleyen Baksi, “Bu cumartesi günü Kürtler için kara bir gündür” dedi.

‘Ölenler arasında İsveç vatandaşları var’

İdamları gerçekleştiren İran devletinin aynı gün saldırdığı Kürt kampında ölen ve yaralananlar arasında İsveç vatandandaşları olduğuna dikkat çeken Baksi, İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström’e idamlara ve İran devletinin Kürtlere yönelik saldırılarına karşı tutum alması çağrısı yaptı.

Gösteriye katılanlar arasında yer alan Diyarbakır eski Belediye Başkanı Mehdi Zana, Evrensel’e “İdamlara karşı çıkmak tüm insanların görevi. Bir yandan demokrasi diyor öte yandan insanları katlediyorlar ve idam ediyorlar. Bu baskı ve saldırılara birlikte karşı çıkmalıyız. Kürt örgütleri çekişmeleri bir yana bırakıp baskı, katliam ve idamlara karşı birlikte mücadele etmeli” dedi.

Gösteride İran rejimini kınayan ve idamların durdurulmasını talep eden sloganlar atıldı. 

Evrensel

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler