İran'da koronavirüs salgını: Türkiye-İran sınırı geçici olarak kapatıldı

İran resmi makamları bugün yaptığı açıklamada koronoavirüs salgınından etkilenen vatandaşların sayısının 43’e yükseldiğini ve 8 İran vatandaşının hayatını kaybettiğini duyurdu. Türkiye ise, İran sınırını geçici olarak kapattı.

İran'da koronavirüs salgını: Türkiye-İran sınırı geçici olarak kapatıldı

İran sağlık bakanı Sayid Namaki yaptığı açıklamada virüsün Çin’den Kum Şehri’ne geldiğini söyleyerek ilk olarak düzenli olarak Çin’e seyahat eden Kum’lu bir tüccarın yaşamını yitirdiğini söyledi. Normalde iki ülke arasında yasaklı olduğunu belirten Namaki, tüccarın aktarmalı uçuşlarla Çin’e seyahat ettiğini belirtti.

Vatandaşların Kum’a gitmekten uzak durması gerektiğini söyleyen Namaki, vatandaşlarına Kum şehri ve diğer bütün kutsal Şii kentlerine gitmemelerini önerdi. Şii din adamlarının yoğunlukta yaşadığı bölgelerden biri olan Kum, başkent Tahran’ın 120 kilometre güneyinde yer alıyor.

Sağlık Bakanlığı sözcüsü Kianush Jahanpur bu sabah 15 yeni vakanın daha görüldüğünü açıkladı. Televizyon yayınına bağlanan Jahanpur “Şimdiye kadar 43 vatandaşımız virüsten etkilenirken, 8 vatandaşımız ise hayatını kaybetti” dedi.

Bu açıklamalarla birlikte İran, Çin’den sonra en fazla insanın virüsten etkilendiği ve hayatını kaybettiği ülke olarak kayıtlara geçti.

Son görülen 8 enfeksiyon vakasının da Kum’da olması sebebiyle otoriteler okulları ve dini kurumları belirsiz bir süre boyunca kapalı tutma kararı aldı. Tahran ve bazı başka şehirlerde ise okullar Salı gününe kadar kapalı kalacak.

 

Türkiye-İran sınırı geçici süreliğine kapatıldı

Öte yandan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptığı açıklamada İran’la kara ve demiryolu ulaşımının saat 17:00 itibariyle durdurulduğunu, tüm uluslararası uçuşların da tek taraflı olarak sonlandırıldığını söyledi. Koca, yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Alarm anlamına geliyor. Bu haber üzerine korona virüs bilim kurulumuz toplantılarını yaptı. Her ihtimal masaya yatırıldı. Tüm kuruluşlarımızla görüşmeler gerçekleştirildi. İran Sağlık Bakanı ile görüştüm. Cumhurbaşkanımız da konuyu çok yakından takip etmekteler. Kurulumuzun önerdiği, alınması gereken tüm tedbirlerin alınması talimatını verdiler. İran'da 3 adet kara hudut kapımız bulunuyor. Buna ilaveten Iğdır'dan özel Nahcivan'daki Dilucu Sınır Kapısı da bulunuyor. Bilim Kurulu'nun önerisiyle, takviye kararları kapsamında sınır hareketliliğinin azaltılması noktasında, ilave tedbirlere ihtiyaç duyuldu. İran'daki tablonun giderek artış göstermesi nedeniyle, komşumuzla sınırlarımızı geçici olarak kapatma kararı aldık. Dışişleri Milli Savunma, İçişleri, Ulaştırma, Ticaret ile ilgili bakanlıklarımızla koordinasyon halindeyiz. Kararlar, tüm valiliklere bildirilmiş oldu. İran'dan ülkemize yapılacak kara ve demiryolu geçişleri, bugün saat 17.00 itibariyle geçici olarak durduruldu. Tüm uluslararası uçuşlar ise, tek taraflı ve geçici olarak durduruldu. Yani İran'dan Türkiye'ye gelişler durdurulmuş oldu. Türkiye'den İran'a gidişler ise devam ediyor olacak."

 

Türkiye Cumhuriyeti tüm imkanlarıyla İran halkının ve hükümetinin yanındadır

"Cuma günü açıkladığımız tedbirler çerçevesinde, İran'dan ülkemize kara hudut kapılarından geçiş yapan tüm yolcular tek tek muayene edilmekteydi. Yolcularda, ateş, burun akıntısı, öksürük gibi herhangi soğuk algınlığı belirtisi tespit edilirse, yolcu Türk vatandaşıysa, gözlem altına alınarak numuneleri referans laboratuvarımıza gönderiliyordu. Yolcu İran ya da başka ülke vatandaşı ise ülkemize girişine izin verilmedi. Bu çerçevede dün ve önceki gün, 8 Türk vatandaşı olmayan İran vatandaşının bu anlamda hastalık bulgularının olması sebebiyle ülkemize girişleri verilmediğini de söylemek istiyorum.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler