İran’da askeri törene yapılan saldırı üstlenildi

İran’da Devrim Muhafızlarının düzenlediği geçit töreninde düzenlenen saldırıyı Ahvaz Demokratik Halk Cephesi üstlendi.

İran’da askeri törene yapılan saldırı üstlenildi

En az 24 kişinin yaşamına yitirdiği saldırıyı, kendilerine Ahvaz Demokratik Halk Cephesi adını veren bir grup üstlendi. Örgüt yaptığı açıklamada;

“Ahvaz Demokratik Halk Cephesimizin devrimci savaşçıları bugün sabah saatlerinde işgalci Velayeti Feki devletine karşı başarılı bir eylemi gerçekleşti. Mücadeleci ve Devrimci El Ahaz Cephesi savaşçılarımız büyük bir cesaretle sabah saatlerinde Velayeti Feki işgalcilerine karşı büyük bir eylem gerçekleştirdi. Eylemde devrimci militanlarımızın silahlı saldırı eyleminde çok sayıda işgalci Velayeti Feki askerleri ile subayları öldürülmüştür” dedi.

Ahvaz Demokratik Halk Cephesi kimdir?

Ahvaz Demokratik Halk Cephesi, İran’da Ahvaz’ların yaşadığı bölgede örgütlenen, İran devletine karşı eylemler düzenleyen bir örgüt. Ahvaz, zengin petrol kaynaklarına sahip Abadan’ın da içinde bulunduğu bir bölge.

Ayrıca İran’ın Kuveyt ve Güney Irak ile irtibatını sağlaması bakımından stratejik açıdan önemli. uzun bir süredir burada Ahvaz Demokratik halk Cephesi adıyla örgütlenen Araplar onlarca saldırı düzenlendi.

Ahvaz Demokratik Halk Cephesi Suudi Arabistan’ın başını çektği Arap koalisyonuna destek veriyor. Onlardan defalarca yardım çağrısı talep ettiler. Türkiye’de ise bu örgüte en çok İBDA-C destek veriyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler