İran rejimi 2 Kürt siyasetçiyi daha idam etti!

İran’da Kürt siyasetçi ve aktivistlerine yönelik idamlara her geçen gün yenileri ekleniyor. Tahran rejimi tutuklu olan iki siyasetçiyi daha idam etti.

İran rejimi 2 Kürt siyasetçiyi daha idam etti!

 

Rojhilat insan hakları örgütleri, Urmiye Cezaevi’nde bulunan Kürt siyasi tutsaklar Sabir Şeyh Abdullah ve Diyako Resulzade’nin İran tarafından idam edildiğini duyurdu. 

Açıklama Kürdistan İnsan Hakları Ağı (KHRC) tarafından yapıldı. Açıklamada iki idam doğrulandı.

KHRC açıklamasında, Abdullah ve Resulzade’nin cenazelerinin henüz ailelerine verilmediğini de aktardı. 

Jurnal Türkiye'nin haberine göre: Uluslararası Af Örgütü (Amnesty International) ve Rojhilatlı insan hakları örgütleri, Abdullah ve Resulzade’nin 13 Temmuz günü Urmiye Cezaevi’ndeki tek kişilik hücreden çıkarılıp bilinmeyen bir yere götürüldüğünü ve her iki Kürt tutsağın hayatından endişe duyulduğunu açıklamıştı.

Mahabad nüfusuna kayıtlı Sabir Şeyh Abdullah ve Diyako Resulzade, 2013 yılında Mahabad’da askeri tören sırasında yaşanan bombalı saldırıdan sorumlu tutulmuş, Kürt partilere üye olmak, İran İslam Cumhuriyeti sistemine muhalefet ve “Allah’a şirk” koşmaktan hüküm giymiş, haklarında idam kararı verilmişti.

Rudaw’a konuşan KHRC yöneticilerinden Rebin Rahmani, Abdullah ve Resulzade’nin haklarındaki iddiaları kabul etmediklerini, ilk ifadelerinin de işkence altında imzalandırıldığını söylemişti.

İran hükümetine çağrıda bulunan Rahmani, Kürt mahkumlar hakkındaki idam kararının kaldırılmasını talep etmişti.

Mahabadlı şahitlerden biri, Sabir Şeyh Abdullah’ın sorumlu tutulduğu patlama ile bir ilgisi olmadığını, olay esnasında Mahabad’da değil, Tahran’da olduğunu belirtmişti.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler