Irak'taki protestoda polis ateş açtı: 18 kişi öldü, 800'den fazla kişi yaralandı

Kerbela'daki protestoda polisin açtığı ateş sonucu 18 kişinin yaşamını yitirdiği, 800'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

Irak'taki protestoda polis ateş açtı: 18 kişi öldü, 800'den fazla kişi yaralandı

Irak'ın Kerbela kentinde dün akşam güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu 18 kişinin hayatını kaybettiği, 800'den fazla kişinin de yaralandığı bildirildi.

AA'da yer alan habere göre, Irak Yüksek Bağımsız İnsan Haklar Komiserliği Üyesi Ali Beyatlı yaptığı yazılı açıklamada, "Kerbela'daki aktivist ve hükümete bağlı olmayan taraflardan gelen bilgilere göre, pazartesi akşamı gösterilerde 18 kişi öldü, 800'den fazla kişi de yaralandı." bilgisini verdi. Güvenlik güçleri, Kerbela'da 28 Ekim'de yapılan protestoya müdahale etmişti. Irak'ta polisin protestoya katılanlara müdahalesine dair bazı görüntüler sosyal medyada da yayınlanmıştı.

Kerbela Valisi Nusayf Turayhi ise Kerbela'daki askeri komutanlarla yaptığı basın toplantısında, kentteki protestoda ölenin olmadığını iddia etmişti.

Hayatını kaybedenlerin sayısı 92'ye yükseldi

Irak Yüksek Bağımsız İnsan Haklar Komiserliğinin verilerine göre, Bağdat başta olmak üzere orta ve güney kentlerde 25 Ekim'de başlayan protestolarda yaşamını yitirenlerin sayısı 92'ye yükselmiş oldu.

Irak halkı; işsizlik, yolsuzluk ve kamu hizmeti yetersizliğini protesto etmek için ülkenin çeşitli bölgelerinde günlerdir eylem düzenliyor. 1 Ekim'de başlayan ve Erbain törenleri nedeniyle ara verilen eylemler, geçen cuma günü tekrar başlamıştı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler