Irak hükümeti: Vatandaşlarımıza saldırılırsa, kenarda durup izlemeyeceğiz

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi'nde dün başlayan eylemler bugün de devam etti. Göstericilere yapılan müdahalede en az 5 kişi yaşamını yitirdi. Irak Başkanı Haydar Abadi ise "Eğer vatandaşlarımıza saldırılırsa, kenarda durup izlemeyeceğiz" dedi.

Irak hükümeti: Vatandaşlarımıza saldırılırsa, kenarda durup izlemeyeceğiz

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde (IKYB) maaşların ödenmemesi ve kemer sıkma politikaları nedeniyle başlayan eylemler devam ediyor. Parti binaları ateşe verilirken, en az 5 kişinin hayatını kaybettiği, 93 kişinin yaralandığı belirtildi. Değişim Hareketi’ne (Goran) yakınlığıyla bilinen televizyon kanalı NRT’nin yayını IKBY tarafından durduruldu. Haftalık basın toplantısında yaşananlara değinen Irak Başbakanı Haydar Abadi, “Eğer vatandaşlarımıza saldırılırsa, kenarda durup izlemeyeceğiz” diye konuştu.

KYB ve Yekgırtu binaları ateşe verildi

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi, Süleymaniye’de parti merkezlerinin yakılmasının kabul edilemez olduğunu açıkladı. Eylemler ikinci gününde farklı şehirlere de yayıldı. Germiyan, Hewlêr ve Halepçe’de ‘hakkımızı istiyoruz’ diyen kamu emekçilerinin eylemine sert müdahalede bulunuldu. Ranya’da bugün bazı göstericiler, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ve Kürdistan İslami Birlik (Yekgırtu) partilerine ait binaları ateşe verdi.

Öte yandan ANF ise Kürdistan Bölgesi Parlamenteri Rabûn Mehrûf Süleymaniye’de gözaltına alındığı bilgisini geçti.

Süleymaniye'de Goran'a yakın televizyon kanalı kapatıldı

Çoğunluğunu öğretmenler, memurlar ve öğrencilerin oluşturduğu yaklaşık 1,250 eylemci dün Süleymaniye’de bir araya gelerek hükümetin ekonomik politikalarını protesto etmişti. Eylemlerde ’26 yıllık soygun son bulsun’ pankartları taşınmıştı. Eylemleri bastırmak isteyen güvenlik güçlerinin müdahalesi sonucu 6 kişi plastik mermi ve göz yaşartıcı gaz sonucunda yaralanmıştı.

Abadi: Kenarda durup izlemeyeceğiz

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nde devam eden protestolar konusunda merkezi hükümetten de bir açıklama geldi. Irak Başbakanı Haydar Abadi müdahale sinyalinde bulundu. Haftalık basın toplantısında konuşan Abadi “Eğer vatandaşlarımıza saldırılırsa, kenarda durup izlemeyeceğiz” dedi. 

(DUVAR)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler