Instagram HDP’li vekillerin hesabını kapattı, başvuruları da yanıtsız bıraktı

Instagram tarafından hesapları kapatılan HDP’li vekiller Kemalbay ve Başaran: “Medyadaki tek seslilik sosyal medyada da yayılmak isteniyor.”

Instagram HDP’li vekillerin hesabını kapattı, başvuruları da yanıtsız bıraktı

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) 4 Kasım 2016’da HDP’li siyasetçilere yönelik yapılan operasyonları protesto etmek için hazırladığı"Faşizme geçit yok, HDP zindanlara sığmaz" görselini paylaşan milletvekilleri Serpil Kemalbay ve Ayşe Acar Başaran’ın Instagram hesapları kapatıldı.

Instagram’dan yanıt yok

HDP Basın Birimi’nden aldığımız bilgiye göre, her iki vekil hem bireysel olarak hem de HDP olarak İnstagram’a hesapların geri alınması için başvuru yaptı. Ancak, ne bireysel başvurulara ne de HDP’nin başvurularına on gündür yanıt verilmedi.

Kemalbay: Bizi toplumdan izole etmek istiyorlar

Instagram’ın hesabını kapatmasına tepki gösteren Kemalbay, Instagram Türkiye temsilciliğine başvurdukları halde hesaplarını geri alamadıklarını belirtti:

“Hukuksuzluk, ayrımcılık ve keyfiliklerin hüküm sürdüğü tek adam devletinin göstergesi bir durum yaşıyoruz. Halkın bizlere olan güvenini yok edemeyenler medya tekeli yaratarak bizleri halktan uzaklaştırmak istediler. Bu da yetmedi şimdi de sosyal medya hesaplarımızı dsbote ederek bizi toplumdan izole etmeye çalışıyorlar. Bu despotluğa ve hukuksuzluğa kimse alet olmamalıdır.”

Başaran: Şaşırtıcı

Ayşe Acar Başaran da Instagram’ın kapatmasını “komik” ve “şaşırtıcı” olarak nitelendirerek, hukuksuzluğa dikkat çekiyor:

“Türkiye’deki düşünce özgürlüğünün ne kadar kısıtlı olduğunu bu durum bir kez daha gösterdi. On gündür resmi olarak başvuru yaptığımız halde başvurularımıza yanıt alamıyoruz. Kendi partimizin sloganını içeren fotoğrafı dahi paylaşmamızdan rahatsız oluyorlar. Medyada varolan tek sesliliğin sosyal medyada da yayılmak istendiğini düşünüyorum. Kapatılan hesap benim resmi hesabımdı. Kendime yeni hesap aldım. Düşüncelerimizi paylaşmaya devam edeceğim.”  

4 Kasım’da ne olmuştu?

4 Kasım 2016 gecesi, yapılan bir ortak operasyonda HDP eş başkanları ve grup başkan vekillerinin olduğu 14 milletvekili, evlerine yapılan bir operasyonla gözaltına alındı.

Gözaltına alınanlardan, Ankara milletvekilli Sırrı Süreya Önder, Diyarbakır milletvekilleri İmam Taşçıer ve Ziya Pir adli kontrol şartı ile serbest bırakıldı. Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ ile birlikte Diyarbakır milletvekilleri İdris Baluken, Çağlar Demirel, Nursel Aydoğan, Şırnak milletvekilleri Leyla Birlik, Selma Irmak, Ferhat Encü, Diyarbakır milletvekili Nursel Aydoğan, Hakkari milletvekili Abdullah Zeydan, Mardin milletvekili Gülser Yıldırım tutuklandı.

Aynı operasyon kapsamında Hakkari milletvekili Nihat Akdoğan da iki gün sonra tutuklandı.

Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, İdris Baluken, Çağlar Demirel, Selma Irmak, Gülser Yıldırım, Ferhat Encü, Burcu Çelik, Abdullah Zeydan ile birlikte şu an tutuklu olan HDP’li sayısı dokuz.

Yargılandıkları bazı dosyalardan hapis cezası alan HDP milletvekilleri ise İdris Baluken, Ferhat Encü, Çağlar Demirel, Abdullah Zeydanve Figen Yüksekdağ.

Serpil Kemalbay hakkında

Kars Ardahan doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun olan Kemalbay, HDP bileşenlerinden Sosyalist Dayanışma Platformu içinde yer aldı. 1997 yılında Dayanışma Evleri’nin kurucuları arasında yer alan Kemalbay daha sonra sendikaya dönüşecek İMECE Kadın Dayanışma Derneği’nin kuruluşunda görev yaptı.  Kemalbay 2007’de güvencesiz işçilerin örgütlenmesi ve hakları için çalışan BATİS’in (Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası) İstanbul ve Trakya’da kurulması için de çalıştı. 
Sendikalarda işgüvenliği ve işçi sağlığı üzerine, özellikle kadın işçilerin hakları konusunda danışmanlık yaptı. Kemalbay HDP MYK’da Çalışma Yaşamı, Emek ve Sendikal İlişkilerden Sorumlu Eş Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 
2018 Genel Seçimleri, HDP (Halkların Demokratik Partisi) İzmir 1.Bölge Milletvekili.

 Ayşe Acar Başaran hakkında

Batman doğumlu. İlk, orta ve lise öğrenimini Batman'da tamamlamasının ardından 2010 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nden mezun oldu. 4 yıl Batman Barosunda avukat olarak çalıştı. Özgür Kadın Kongresi Derneği üyesidir. Evli olan Başaran, iyi düzeyde Kürtçe ve orta düzeyde İngilizce bilmektedir.  2013 ve 2014 yıllarında Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) il yöneticiliği ve BDP kadın meclisinde yer alan Başaran, hiçbir partinin tek başına iktidar olmak için gereken sandalye sayısına ulaşamadığı Haziran 2015 Türkiye genel seçimleri'nde Halkların Demokratik Partisi (HDP) Batman milletvekili olarak meclise girdi. Kasım 2015 Türkiye genel seçimleri'nde tekrar HDP Batman milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesidir. 

Avukat ve siyasetçi. Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye Genel Seçimleri'nde Halkların Demokratik Partisi HDP Batman milletvekili olarak meclise girdi.

Bianet, Gazete Duvar

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler