İnsanlık bölgesinin dışına sürülenler

SEÇTİKLERİMİZ – Sevilay ÇELENK Gazete Duvar için yazdı: Suriyelilere yönelik tepkiyi sadece bir ülkenin çoğu yoksul insanlarının gelecek kaygısı ile açıklayamayız. Gelecek kaygısı diyorsak, işte iklim krizi gümbür gümbür kapıda duruyor. Kadın katli terörden daha fazla can almaya devam ediyor. Ülkemiz dünyanın çöplüğüne dönüşüyor.

İnsanlık bölgesinin dışına sürülenler

Yeryüzündeki yerlerini kaybetmiş ve ülkemizde bitmeyen bir “geçicilik” altında korunma arayan Suriyeliler gözümüzün önünde ölümcül bir kapana kıstırıldı. Avrupa’ya karşı bir politik koz olarak her fırsatta öne sürülen varlıkları bu sefer, Avrupa’ya gitmek isteyen mültecileri artık tutamayacağımızın açıklanmasıyla birlikte, Yunanistan, Bulgaristan sınırına ve Ege kıyılarına sürüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan sık aralıklarla tekrar ettiği sınırları açma tehdidini bu kez de şöyle dile getirdi “Biz bu kadar mülteciyi bakmak, onları beslemek durumunda değiliz. Eğer dürüstseniz, samimiyseniz o zaman siz de buradan bir paylaşımda bulunacaksınız. Bulunmadığınız takdirde biz bu kapıları açarız.” Bu süreçte yaşananlar kaç gündür yazılıp çiziliyor zaten.

 

Suriyelileri sınıra yığma meselesinin, kameraların yönünü, 27 Şubat İdlib saldırısı sonucunda hayatını kaybeden çok sayıda gencecik askerimizden ve onların güzel gülüşlerinden, sarı bir ampul tarafından cılız bir biçimde aydınlatılmış toprak evlerdeki yoksulluklarından başka bir yöne çevirmek için uygulamaya konduğu da çok yerde dile getirildi. Sınıra sürülen Suriyelilerin Avrupa ikiyüzlülüğüne ve zalimliğine ayna tutacağını ve askerlerin kaybının yol açması muhtemel tepkileri sönümlendireceğini umdular…

... Sevilay ÇELENK'in Gazete Duvar'daki yazısının tamamını okumak için TIKLAYIN

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler