'İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü' Selçuk Mızraklı'ya verildi

Öldürülen diş hekimi Sevinç Özgüner anısına her yıl düzenlenen “İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi” ödülü, yerine kayyım atanarak görevinden alınan ve Kayseri 2 No’lu T Tip Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Eş Başkanı Dr. Selçuk Mızraklı’ya verildi.

'İnsan Hakları, Barış ve Demokrasi Ödülü' Selçuk Mızraklı'ya verildi

 

Düzenlenen ödül törenin açılış konuşmasını İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Murat Ekmez yaptı.

 

'Özgüner şahsında hekimlik hedef alındı' 

Konuşmasına Sevinç Özgüner’i anarak başlayan Ekmez, faşist çetelerin Özgüner’i boşuna hedef almadığını söyledi. Özgüner şahsında hekimlik, demokrasi anlayışı ve mücadelesinin hedef alındığını dile getiren Ekmez, “Bugün bir başka faşist dönemden geçiyoruz. Bugün de demokrasi için mücadele edenlerin cezaevine atıldığı bir dönemi yaşıyoruz. Her yıl verdiğimiz ödül bu yıl Selçuk Mızraklı’ya layık görüldü. Umarız demokrasi güçlerinin yürüttüğü mücadele Mızraklı gibi binlerce tutuklunun özgür olmasına neden olur. Ve biz buradan ödülü kendisine taktim etme olanağına sahip oluruz” diye konuştu.

Ardından söz alan İstanbul Diş Hekimleri Odası Başkanı Prof. Dr. Turhan Atalay, ülkenin tek adam rejimiyle yönetildiğine vurgu yaparak, ülkenin bu durumda olmasından dolayı üzgün olduğunu belirtti.

 

Fincancı: İçeride bile olsa hepimizi hissediyor

Daha sonra söz alan Türkiye İnsan Hakları Vakfı (THİV) Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı ise, Özgüner ve Mızraklı’nın hekimliği toplum yararına yapmanın önemini anlatan, paylaşan ve bunu mücadelelerine yansıtan kişiler olduğunu belirterek, “Sevinç abla adına verilen bu ödülün Selçuk’un ne kadar hak ettiği bir ödül olduğunu hepimizin bilmesi lazım ve onur duyması gerek. Sevinç abla faşizmle mücadele ederken katledildi. Mızraklı’ya belki bugün sesimiz ulaşmayacak. O içerde bile olsa hepimizi hissediyor ve birlikte mücadele ettiğimizi biliyor. Bu mücadeleyi başından beri birlikte sürdürdük” dedi.

Fincancı, son olarak pandemi sürecinde cezaevinde kalan tutukluların durumuna dikkat çekti.

(MA)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler