İnşaat-İş: Yöneticilerimiz tutuklatılmak isteniyor

İnşaat İş Sen, resmi internet sitesi üzerinden bir açıklama yaptı. Açıklamada, "İlla bir kışkırtıcı arayan, hakkını arayanı hemen 'birilerinin ajanı' ve 'provokatör' ilan eden yaklaşım, 3. Havalimanı direnişinde de karşımızda" dendi.

İnşaat-İş: Yöneticilerimiz tutuklatılmak isteniyor

İnşaat-İş Sendikası 3. Havalimanı inşaatında asgari çalışma ve yaşam koşullarının yerine getirilmesi için eylem yapan ve dün gözaltına alınanlara ilişkin bir yazılı açıklama yayınladı. Polisin işçilerden sendika yöneticileri aleyhine ifade almaya çalıştığını belirten İnşaat-İş açıklamasında, "Direnişin başladığı Akpınar Köyü’ndeki formenler karakola getirilerek, yöneticilerimiz hakkında ifade vermeye zorlanıyorlar" ifadelerine yer verdi.

İnşaat- İş Sendikası, resmi internet sayfasından 3. Havalimanı inşaatı eylemlerine dair bir açıklama yayımladı. 

İnşaat-İş'in "'İGA patronlarına sesleniyoruz: İşçilere işkence yapmaktan vazgeçin, direnişi siz örgütlediniz'" başlıklı açıklamasında şunlara yer verildi:

İGA patronları ve devlet, sendikamızın 3. Havalimanı direnişinde gözaltına alınan yöneticilerinin tutuklanması için eşgüdümlü bir faaliyet yürütüyor. Polis, işçilerden, yöneticilerimiz aleyhine ifade almaya çalışıyor, baskı ve gözdağıyla alıyor. Direnişin başladığı Akpınar Köyü’ndeki formenler karakola getirilerek, yöneticilerimiz hakkında ifade vermeye zorlanıyorlar.

Yöneticilerimiz, bir köle ve ölüm kampına dönüşen 3. Havalimanı şantiyesindeki koşulların yaratıcısı İGA patronları ve sırtlarını dayadıkları devletleri tarafından bu direnişin “provokatörü” ilan edilmek isteniyor.

Her toplumsal patlamada, işçi ve emekçilerin direnme hakkını kullandıkları her durumda, illa bir kışkırtıcı arayan, hakkını arayanı hemen “birilerinin ajanı” ve “provokatör” ilan eden yaklaşım, 3. Havalimanı direnişinde de karşımızda.

Evet, böylesine anlamlı bir direnişin “faili”, örgütleyicisi, “provokatörü” olmaktan gurur duyarız!..

İnşaat İşçileri Sendikası, yaptığı yazılı açıklama ile İstanbul 3’üncü Havalimanı İnşaatı İGA yöneticilerine seslendi. Yapılan açıklamada, "Yüzlerce işçiyi tuttuğu özel otobüslerle birer toplama kampı haline gelmiş gözaltı merkezlerine yollayan yandaş konsorsiyum İGA patronlarının işçi kampındaki arkadaşlarımıza bir salonda işkence yaptıkları ve direnişi kimin örgütlediğini öğrenmek için azgınca saldırdıklarını öğrendik" denildi. 

"İga paramiliter güç haline gelmiştir"

"Kampta kalan işçi arkadaşlarımızdan aldığımız bilgilere göre AKP’li devletle organik bir ilişki içinde olup, 'milletin am…a koyarız' diyecek kadar kendisini kaybeden Cengiz’in İGA’sı, polisin yapacağı işleri de artık bizzat kendi adamlarına yaptırtıyor" denilen açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Direnişi bizzat kendilerinin yarattığı sömürü ve barbarlık koşullarının örgütlediğini bilmezmiş gibi illa bir fail arayan İGA, bu tutumuyla aynı zamanda nasıl bir paramiliter güç haline geldiğini de ortaya koyuyor.” "

"Fail sizsiniz"
 
İGA patronlarına, “Direnişi bizzat siz örgütlediniz! Aynı kandan geldiğiniz tahtakurusu kaynayan yataklarla, ödemediğiniz ücretlerle, ördüğünüz taşeron ağıyla, eksik yatırdığınız sigorta primleriyle, işçinin sırtına binerek kaçırdığınız vergilerle, insan onuruna yaraşmayan davranışlarınızla, üç kuruş harcamak yerine akıttığınız işçi kanlarıyla ve daha başka pek çok şeyle siz örgütlediniz! Fail sizsiniz! Hesabı da işçi kardeşlerimizin dinmeyen öfkesiyle bizzat onlara vereceksiniz!” diye seslenilen açıklamada, şunlar kaydedildi: “Sadece 3. Havalimanı’ndaki zulüm koşullarına karşı patlayan direnişe destek vermek ve yüzlerce işçinin serbest bırakılması için talepte bulunmak için Kadıköy’de basın açıklaması yaptıkları için dövülüp, yerlerde sürüklenen insanlara Ağır Ceza Mahkemeleri’nde dava açan, fakat sizlerin bu suçlarınıza adeta göz yuman devletinizle birlikte.” 

"İşçilere gözaltında dayak"

İnşaat-İş Sendikası, sosyal medya hesabı Twitter'dan şantiyedeki işçilerin dayak ve işkenceye uğradığın dair de bilgi geçti.

İnşaat-İş'in paylaştığı bilgi şöyle:

"Arnavutköy'de gözaltında olan işçi arkadaşlarımızdan 6 kişilik koğuşlarda 20 kişiden fazla kaldıklarını, insanlık dışı koşullarda yatıp kalktıklarını öğrendik. Bunun yanında şantiyedeki işçilere ise İGA tarafından kaba dayak ile işkence yapılmakta olduğunu aktardılar.

"Sendikacı arkadaşlarımızın aktardığına göre şantiyede İGA tarafından kaba dayakla işkence yapılan işçilere eylemleri başlatanlar ve katılanlar soruluyormuş. Şantiyedeki bir işçi arkadaşımızın önceden bize yazdığı mesajı paylaşıyoruz:

Artı Gerçek

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler