İngiltere’de May hükümeti güvenoyunu 19 oy farkla alabildi

AB ile varılan Brexit anlaşmasının parlamentoda reddedilmesinin ardından İngiltere Parlamentosu'nda yapılan oylamada Başbakan Theresa May hükümeti 306'ya karşı 325 oyla güvenoyu aldı.

İngiltere’de May hükümeti güvenoyunu 19 oy farkla alabildi

May, ana muhalefetteki İşçi Partisinin verdiği güvensizlik önergesiyle ilgili oylamada parlamentonun alt kanadı Avam Kamarasından güven oyu aldı.

Oylamada 325 milletvekili güven oyu verirken, güvensizlik oyları 306'da kaldı.

İşçi Partisi May’in AB ile vardığı Brexit anlaşmasının dün parlamentoda 202’ye karşı 432 oyla reddedilmesinin ardından güvensizlik önergesi vermişti.

Başbakan Theresa May, hükümetinin güvenoyu alması sonrası, "alternatif bir Brexit planı" için muhalefet parti liderleriyle görüşmeler yapmaya başladı.

May, ana muhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Jeremy Corbyn'in katılmadığı bu görüşmeler sonrası Başbakanlık ofisi önünde konuştu.

Başbakan, "İngiliz halkının verdiği Avrupa Birliği'nden ayrılma talimatını yerine getirmenin benim görevim olduğuna inanıyorum ve bunu yerine getirme kararlılığındayım" dedi.

İşçi Partisi lideri Corbyn, güven oylaması sonrası May ile görüşmek için öncelikle İngiltere'nin AB'den anlaşma olmadan ayrılması ihtimalinin dışlanmasını şart koşmuştu.

May’in sonraki aşamada Brexit konusunda hazırlayacağı 'B planını' pazartesi günü parlamentoya sunması bekleniyor.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler