İngiltere, Türkiye'yi 'şüpheli' bulup listeye almadı

İngiliz hükümeti en güvenli tatil yerlerini belirlemek için ‘trafik ışığı sistemini’ açıkladı. Sistem kapsamında belirlenen listelere göre güvenli olduğu belirtilen ülkelerden gelen ziyaretçiler zorunlu karantinaya alınmayacak. Türkiye'nin ise 'şüpheli' olarak konumlandırıldığı listeye alınmadığı belirtildi.

İngiltere, Türkiye'yi 'şüpheli' bulup listeye almadı

 

Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında alınan tedbirler ve seyahat kısıtlamaları dünya genelinde hafifletilirken, İngiliz hükümeti en güvenli tatil yerlerini belirlemek için ‘trafik ışığı sistemini’ açıkladı. Salgın nedeniyle kapanan sınırlar yavaş yavaş açılırken, İngiltere’de 6 Temmuz’dan itibaren yürürlüğe girecek olan ‘trafik ışığı sistemi’ kapsamında, belirlenen listelere göre güvenli olduğu belirtilen ülkelerden gelen ziyaretçiler zorunlu karantinaya alınmayacak. Daily Mail’in haberinde, ilk etapta Türkiye’nin bu listeye dahil edilmeyeceği ifade edildi.

 

Türkiye 'şüpheli'

Önümüzdeki hafta kesinleşmesi öngörülen rotalar arasında İsveç’le beraber Türkiye de ‘şüpheli’ olarak kategorize edildi. Yeni sistem kapsamında Türkiye’nin listeye dahil edilmeyeceği belirtildi.

Avusturya, Hırvatistan, Yunanistan ve Almanya yeşil kategoride; Fransa, İtalya, Portekiz, İsviçre ve İspanya ise sarı bölgede yer alıyor.

 

ABD ve Brezilya kırmızı bölgede

Temmuz ayında yürürlüğe girecek uygulamada, ülkeler koronavirüs enfeksiyon seviyelerine ve resmi verilere göre yeşil, sarı veya kırmızı renklerle derecelendirilecek. İngiltere’te 14 günlük karantina zorunluluğu ise ABD ve Brezilya gibi ‘kırmızı’ kategoride yer alan ülkeler dışında uygulanmayacak. Yeşil ve sarı kategorisinde yer alan ülkelerden gelen ziyaretçiler de zorunlu karantinaya alınmayacak ancak ziyaretçilerin konumunu takip etmek için bir form imzalatılacak.

 

'Risk artarsa frene basacağız'

Yeni sistemin seyahat rotası oluşturmakta da yardımcı olacağını söyleyen hükümet sözcüsü, riskin artması halinde ‘frene basmaktan kaçınmayacaklarını’ dile getirdi ve şu ifadeleri kullandı: “Yeni risk değerlendirme sistemimiz, dünya çapında güvenli seyahat rotasını dikkatli bir şekilde belirlememizi sağlayacak. Bu da insanlara yurt dışında bir yaz tatili fırsatı sağlayacak ve ticaret yoluyla İngiltere ekonomisinin canlandırılmasına yol açacak.” 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler