İngiltere Parlamentosu'ndan hükümete çağrı: Türkiye'ye tutumu sertleştirin

İngiltere Parlamentosu'ndan 20 Milletvekili hükümete insan hakları ihlallerinin arttığı gerekçesiyle "Türkiye'ye yönelik tutumunu sertleştirme" çağrısı yaptı.

İngiltere Parlamentosu'ndan hükümete çağrı: Türkiye'ye tutumu sertleştirin

İngiltere Parlamentosu'nun Westminster Salonu'nda Perşembe günü 16 Nisan referandumu öncesinde Türkiye'deki son durumun ele alındığı 90 dakikalık bir oturum yapıldı.

Oturuma katılan 20'ye yakın milletvekili hükümete, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası insan hakları ihlallerinin artması gerekçesiyle 'tutum sertleştirme' çağrısında bulundu.

Milletvekilleri ayrıca, Türkiye'deki durumun Parlamento Genel Kurulu'na taşınması girişiminde bulunma kararı aldı.

Oturum, başkent Londra'nın kuzeyinde, Türk, Kürt ve Kıbrıs kökenlilerin yoğun bir şekilde yaşadığı Enfield North bölgesinin ana muhalefetteki İşçi Partisi'nden milletvekili Joan Ryan'ın girişimi ile toplandı.

Joan Ryan, oturumda yaptığı konuşmada, Başbakan Theresa May'i Ankara ziyareti sırasında silah anlaşmasına imza atarken, insan hakları ihllaleriyle ilgili iddialar konusunda sessiz kalmakla eleştirdi.

Ryan, "Ticaret anlaşmaları asla insan haklarının yerini alamaz. Hükümet, Türkiye ile ilişkilerinde insan haklarını gündemine almıyor" dedi.

Theresa May, Ocak ayında Türkiye'ye yaptığı ziyaret sırasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmede, savaş uçağı geliştirilmesi için 100 milyon sterlinlik bir savunma anlaşmasına imza atmıştı. Şu anda 16 milyar sterlin olan dış ticaret hacminin de 20 milyar sterline çıkartılması amaçlanıyor.

(BBC TÜRKÇE)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler