İngiliz işçilerden 3. Havalimanı işçilerine destek: Serbest bırakılsınlar

İngiltere’nin yaklaşık 1.4 milyon üyesiyle en büyük işçi sendikası olan UNITE, 3. havalimanı işçilerinin haklı talepleri için yaptıkları eyleme yönelik polis ve jandarma saldırısını kınadı ve tutuklanan 24 işçinin derhal serbest bırakılmasını istedi.

İngiliz işçilerden 3. Havalimanı işçilerine destek: Serbest bırakılsınlar

İngiltere’nin en büyük sendikası olan UNITE, 'Köle değiliz' dedikleri için tutuklanan 3. havalimanı işçilerinin serbest bırakılmasını istedi.

Evrensel’de yer alan habere göre, UNITE Genel Sekreter Yardımcısı Gail Cartmail tarafından yapılan açıklamada, “Türk Devletine hiç zaman geçirilmeden tutuklanan işçileri serbest bırakma çağrısında bulunuyoruz” denildi.

İnşaat sektörünün tehlikeli bir sektör olduğu fakat yönetimin yaşam ve sağlık risklerinin önüne geçebilmesinin mümkün olabileceği kaydedilen açıklamada, “UNITE, havalimanının zamanında açılması için tüm kuralların ve önlemlerin bir kenara atılmış olduğunu öğrenmiştir. Bu kabul edilemez. Hiç bir proje işçilerin ve ailelerinin hayatından daha önemli olamaz” denildi.

“Gerekli sağlık koşullarının yaratılmamış olmasını, servis ve ulaşımın çok kötü olmasını ve bunun kazalarla sonuçlanmasını, kötü davranışları ve aylıkların ödenmiyor olmasını kınıyoruz” ifadeleriyle devam eden açıklama, “İnşaat-İş’in, işçilere yapılan bu saldırılar karşısında çok büyük sorumlulukları var. Tutuklamalar onları hiç bir zaman yıldıramayacaktır ve UNITE da sessiz kalmayacaktır. Biz omuz omuza olmaya, kendi haklarını için mücadele eden işçilerle dayanışma içinde olmaya devam edeceğiz. Beraber olunca kazanırız” sözleriyle sonlandırıldı.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler