İnfaz indirimi taslağı hazır: Mahkumlara 2 aylık koronavirüs izni

AKP ve MHP infaz indirimi yasa teklifinde uzlaştı. 300 bin kişinin bulunduğu cezaevlerinde koronavirüs salgını dikkate alınarak, kapalı cezaevlerinde kimi suçlardan yatanlara ve açık cezaevlerinde kalanlara 2 ay koronavirüs izni verilecek. Bu süre 6 aya çıkabilecek.

İnfaz indirimi taslağı hazır: Mahkumlara 2 aylık koronavirüs izni

 

SiyasiHaber

AKP ve MHP’nin uzlaştığı infaz indirimi yasa teklifi hazır. Cezaevinde 300 bini bulan doluluk oranı ve tüm dünyada yaşanan koronavirüs salgınının tehlikeli boyutu dikkate alınarak mahkumlara izin sistemi getirildi. TBMM'ye bu hafta sevk edilmesi beklenen infaz düzenlemesine geçici madde konularak, açık cezaevlerinde kalan 70 bin mahkumun, belli bir süreyle cezalarını evde çekmeleri planlanıyor. Düzenlemeye göre kapalı cezaevlerinde belli suçlar bakımından yatanlar ile açık cezaevinde kalan mahkumlara 2 ay “koronavirüs izni” verilecek.

Koşullu salıverme ile denetimli serbestliği içeren infaz paketinde daha önce indirim kapsamında olan ‘cinsel suçlar’ ve ‘uyuşturucu suçları’ kapsam dışına alındı. Bu suçları işleyenler denetimli serbestlikten de yararlanamayacak. Korona virüs salgını nedeniyle bazı suçlar bakımından kapalı cezaevindeki hükümlüler ile açık cezaevindeki mahkumlara 2 aylık izin verilecek. Adalet Bakanlığı bu izni iki kez uzatmaya yetkili olacak.  Uzatılması halinde mahkumlara 6 ay izin verilmiş

Açık cezaevlerinin boşalmasıyla birlikte kapasitenin üzerinde mahkum bulunduran kapalı cezaevlerinden açık cezaevlerine kaydırmalar yapılacak. Böylece kapalı cezaevlerinde yoğun olan koğuşlar da rahatlatılmış olacak.

 

5 suç kapsam dışı

Koşullu salıverme oranı 2/3’ten 1/2 ‘ye yani yüzde 67’den yüzde 50’ye indirilecek. Böylece koşullu salıverme oranı cezanın yarı oranında uygulanacak. beş suç koşullu salıverme kapsamında olmayacak. Bu suçlar: terör, adam öldürme, örgütlü suçlar, cinsel suçlar, özel hayatın gizliliği ve uyuşturucu olarak sıralanacak. AKP’nin muhalefete götürdüğü önerilerde cinsel suçlar ile uyuşturucu suçları koşullu salıverme kapsamına alınmış ve 3/4 oranındaki koşullu salıverme 2/3’e yani yüzde 75’ten yüzde 67’ye düşürülmesi öngörülmüştü. Ancak CHP ile İYİ Parti bu iki suçun indirim kapsamına alınmasına karşı çıkmıştı.

 

Denetimli serbestlik de daraldı

Denetimli serbestlik suçunda ise herkese uygulanan 1 yıllık süre, cezanın 1/5 i olarak düzenlenecek. Buna göre koşullu salıvermeye esas alınacak 1/2 oranındaki ceza süresinin 1/5’i denetimli serbestlikte geçirilecek.

Belli suçlar hariç tüm suçlar bakımından denetimli serbestlik süresi 1 yıldan 3 yıla çıkarılacak. Teklifte daha önce “terör, kasten öldürme ve özel hayatın gizliliği”ne ilişkin suçlar hariç tutulmuştu. Denetimli serbestlikte tıpkı koşullu salıvermede olduğu gibi kapsam daraltılarak "cinsel suçlar ve uyuşturucu suçları” da eklendi.

Ancak uyuşturucu suçlarında MHP’nin talebi gözetilerek sadece “kullanıcılar” denetimli indirim kapsamında tutuldu. Daha önce denetimli serbestlik kapsamında olan “torbacılar ve satıcılar” tıpkı uyuşturucu üreticileri gibi kapsam dışında kalacak.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler