İncirlik üssündeki ABD’li şirket 424 işçiyi çıkartıyor

İncirlik Hava Üssü'nde faaliyet gösteren ABD'li şirket Vectrus 20 Ocak'ta, 20 Şubat tarihine kadar 32'si kadın toplam 424 işçinin işten çıkartılacağını Türk Harb-İş Sendikası'na ve bölge çalışmaya bildirdi. Şirket’te toplam890 Türkiyeli işçi çalışıyor

İncirlik üssündeki ABD’li şirket 424 işçiyi çıkartıyor

Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, Amerikalı şirketin İncirlik Hava Üssü'nde çalışan 424 Türkiyeli işçinin çıkış işlemini başlattığını belirtti. Akalın işten çıkarmalara gerekçe olarak ABD'li Vectrus şirketinin Amerika'nın bölgeden çekilme girişimlerini gösterdiğini söyledi. Vectrus şirketine bağlı olarak çalışan işçiler üste yemek, ütü ve temizlik işlerini yapıyor. İncirlik Üssü'nde 2 bin 500 civarı asker bulunuyor.

Türk-İş'e bağlı sendikaların başkanlarıyla birlikte Adana şube binasında basın toplantısı düzenleyen Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın, işten çıkartılmaların etik olmadığını belirterek, “Biz kendilerine bu ekonomik koşullarda işçi çıkartılmalarının insanları çok kötü etkileyeceğini belirttik. Bu kesinlikle kabul edilemez. Toplam çalışanın 890 kişi olduğu yerde 424 kişinin iş akdini fesh edilmesi toplu bir işçi kıyımını işaret ediyor” diye konuştu.

 

31 Mart’ta toplu sözleşme dönemi başlıyor

ABD'li işverenin işçi çıkartmalarından vazgeçmelerini istediğini belirten Akalın, “31 Mart 2020 itibariyle yeni bir toplu sözleşme dönemine girileceğini ve ABD'nin bu vurdum duymaz tavrının sözleşmenin seyrini etkileyebileceğini, sert bir ortamda görüşmelerin geçeceğinin bilinmesini isteriz. ABD'nin her bölgede barışı bozmak adına yaptığı bu davranışı burada da yapmasına izin vermeyeceğiz. Biz Türk Harb-İş Sendikası olarak büyük işçi hareketi başlatabileceğimizi Sakarya'da yaptığımız eylemlilik kararıyla gösterdik” ifadelerini kullandı.

 

ABD bölgeden çekiliyor mu?

İşçi çıkartmalarda şirketin gösterdiği gerekçenin Amerika'nın bölgeden çekilme girişimine bağlı olduğunu aktaran Türk Harb-İş Sendikası Adana Şube Başkanı Erdal Akalın şunları söyledi: “Irak, Suriye ve Türkiye'den çekilmek istediklerini belirtiyorlar ve buna bağlı olarak da kadro daraltılmasına gitmek istiyorlar. ABD hükumeti çekilmek istiyor. Şirket sadece hükümetin yetki verdiği düzeyde işçi çalıştırır. Şirketin yetkililerinin söylediği sözler bunlar. Buradan ‘ABD çekiliyor biz de buna bağlı olarak işçi azaltıyoruz' dediler.”

Son Haberler

Popüler Haberler