İnce: ‘Gülen’i ABD vermek istemiyor, Erdoğan almak istemiyor’

CHP’nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, AKP hükümetinin ABD’de yaşayan FETÖ elebaşı Fethullah Gülen’in iade edilme süreci konusundaki iddiasını yineledi. İnce, Gülen için “ABD vermek istemiyor, Erdoğan almak istemiyor” dedi.

İnce: ‘Gülen’i ABD vermek istemiyor, Erdoğan almak istemiyor’

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Fethullah Gülen’i ABD’nin vermek istemediği, Erdoğan’ın almak istemediği yönündeki iddialarına gerekçe olarak CHP'li iki vekil ve iki avukatın Adalet Bakanlığı'nda Gülen'in ABD'ye gönderilen iade dosyası konusunda yaptığı çalışmayı gösterdi.

Sözcü'den Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, İnce, Fethullah Gülen konusunda açılmış olan Selam Tevhid davasına ilişkin iade talebinin Adalet Bakanlığı’na aylar önce geldiğini, ancak Bakanlığın ABD'ye iade talebini göndermek için aylarca beklediğini söyledi.

Adalet Bakanlığı'ndan, CHP heyetinin incelemelerinden önce kamuoyuna sızan iade belgeleri de İnce'nin iddialarını doğrular nitelikte. Buna göre Gülen hakkında İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nin aldığı “yakalama kararının” tarihi 10 Kasım 2015. Oysa, Gülen'in ABD'deki adresinin biliniyor olmasına rağmen ABD'ye FETÖ elebaşının gözaltına alınması ve iadesine ilişkin talep yazısı ancak 8 ay sonra, yani 19 Temmuz 2016 tarihinde gönderilmiş durumda. ABD'ye Gülen'in iade edilmek üzere gözaltına alınmasına ilişkin dosya ancak 15 darbe girişiminden sonra gönderilmiş.

İnce ne demişti?

Muharrem İnce NTV'de katıldığı programda FETÖ elebaşının iade süreci konusunda şöyle konuşmuştu:

“7 dosya var, bunların dördü 15 Temmuz öncesindeki olaylarla ilgili. Birisi Selam Tevhid davası. Bu dosyanın Adalet Bakanlığı'na gelişi 28 Ocak 2016. 6 ay bu dosya beklemiş, ne zaman gönderilmiş, 6 ay sonra. Ocak ayında iade talebi bakanlığa gelmiş, neden bakanlık 6 ay boyunca beklemiş. Recep Erdoğan mı bekletmiş, Adalet Bakanlığı mı?”

İnce'nin bahsettiği 7 iade dosyasının ayrıntıları

Muharrem İnce'nin bahsettiği, ABD'ye Gülen'in iadesi için gönderilen iade dosyalarının ayrıntıları da şöyle;

Fethullah Gülen için 15 Temmuz 2016 tarihi öncesindeki suçları için ABD'ye dört ayrı dosya gönderildi. Bunlar;

-İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki, Tahşiyeciler kumpasıyla ilgili açılan (örgütün kişileri suçlu gibi göstermesi)

-İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi de, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yakın çevresinin de aralarında bulunduğu bin 348 kişinin usulsüz bir şekilde dinlendiği Selam Tevhid davası (örgütün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan başta olmak üzere binlerce kişinin telefonlarını yasadışı yollarla dinlemesi)

-Bursa 2. Ağır Ceza Mahkemesi, FETÖ/PDY’ye ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında açılan dava (13 Eylül 2009’da Polis Akademisi Meslek Yüksek Okulları Öğrenci Adaylığı Sınav sorularının çalınması. Bu olayı savcılığa ihbar eden gencin telefonlarının FETÖ / PDY mensubu polislerce sanki o genç uyuşturucu kaçakçısıymış gibi 2,5 ay boyunca usulsüz olarak dinlenmesi. Söz konusu polislerin talimatı Gülen'in yönettiği örgütten alması

– Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki FETÖ Ana Davası dosyası

15 Temmuz darbe girişiminin ardından da yapılan soruşturma ve yargılamalar çerçevesinde ABD'ye Gülen'in iadesi konusunda üç ayrı dosya daha gönderildi. Bunlar;

– 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin suçlamalar ve Cumhurbaşkanına suikast teşebbüsüyle ilgili olarak da üç (3) ayrı dosya. Bu dosyaların ABD'ye gönderilme tarihi ise 23 Temmuz 2017.

Cumhuriyet Halk Partisi'nden (CHP) bir heyet cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin "Fethullah Gülen'i usulüne uygun istemediler" iddiasıyla üzerine geçtiğimiz hafta Adalet Bakanlığı'na giderek incelemelerde bulunmuştu.

İnce, dün akşam NTV'de katıldığı canlı yayında bu heyetin tespitlerini aktardı. Gülen'in iadesi için hükümet kanadından söylendiği gibi 85 klasör değil 27 klasör hazırlandığını kaydeden İnce, şunları söyledi:

"Bazı dosyalar 7 ay sonra gitmiş"

"Bazı dosyalarda suçun tarihi 2011'de başlıyor ancak 2012 yılında bazı AKP'li vekiller FETÖ elebaşının yanına gitmiş.

"Mesela Bülent Arınç 2013 yılında Fethullah Gülen'in yanına gitmiş. Eğer darbe girişimi olmasaydı FETÖ hala korunuyor olacaktı. Erdoğan kandırılabilir ama ben kandırılmam. FETÖ kandırır, Apo kandırır, Barzani kandırır, ama ben kandırılmam.

"FETÖ'nün iade talebini neden 7 ay beklettiniz? FETÖ'yü temizlesek AKP'nin yarısı gider. Fazla bağırdıklarına bakmayın. FETÖ ile birlikte Türkiye Cumhuriyet'ine ihanet ettiler.

"Erdoğan kendisi diyor zaten bizim dönemimizde büyüdüler diye. Bu beklemeyi Recep Erdoğan mı bekletmiş Adalet Bakanlığı mı?

Polis meslek yüksek okulları sınavı sorularının çalınması dosyası 7 ay sonra gitmiş neden 7 ay beklediniz.

"Soru üç, bazı belgeleri elden verdik deniyor. Benim adıma oraya giden heyet elden verilen belgeleri görmek istedi bunları da göstermiyorlar. Bazı dosyalarda suç tarihleri 2011'den başlıyor. Hükümete göre milat kaçtı? 17-25 Aralık. Siz suç tarihi 2011 derseniz inandırıcı olur musunuz?

"Temizlesek AKP'nin yarısı gider"

"FETÖ'yü temizlesek AKP'nin yarısı gider. FETÖ ile birlikte Türkiye Cumhuriyet'ine ihanet ettiler. Erdoğan kendisi diyor zaten bizim dönemimizde büyüdüler diye. FETÖ'nün iade talebini neden 7 ay beklettiniz?"

(Cumhuriyet/Sözcü/Bianet)

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler