İmamoğlu: Sokağa çıkma yasağı şart

VİDEO HABER: İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, koronavirüs salgını ile mücadele için sokağa çıkma yasağı alınmasının şart olduğunu söyledi.

İmamoğlu: Sokağa çıkma yasağı şart

 

Fox Tv'de İsmail Küçükkaya'nın sunduğu Çalar Saat programına konuk olan İmamoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

"İstanbul’un yüzde 60’ı tehlike altında. Kent nüfusunun yüzde 15’i dışarı çıksa, 2.5 milyon kişi eder. Sokağa çıkma yasağı Türkiye çapında olmayabilir ama İstanbul'da olmalı. Hava biraz iyileşince insanlar bir şekilde dışarıya çıkıyor."

"İl idare kurulu ile pandemi kurulunda 2-3 saat çok faydalı vakit geçirdik. Hepimizin ne kadar sorumlu olduğunu hissettik."

"Türkiye'nin siteminde belediyelerin bir merkezi idare gelirleri, iki yerelde ettiği gelirler var. Türkiye'nin yüzlerce belediyesi için belediyelerin gelirleri şu anda neredeyse sıfır noktasında. Bizim yolcu sayımız onda birine düştü, daha da düşmeli ama o tekerlekler dönüyor. Oradan gelen gelirler de yüzde 10'a düştü. Yerel yönetimlerin direkt vatandaşa dokunduğu bir sistemde, biz bu süreçlerde bu seferberlik ortamını yüklenecek kurumlarız. Dolayısıyla sübvansiyona muazzam ihtiyacımız var. Belediyelerimizin hiçbiri elektrik, su, doğalgaz faturalarında kesinti yapmayacağını açıkladı. Hiçbir vatandaşımız bu süreçte suyundan, elektriğinden şüphe etmesinler. Bu dönemde hiç kimsenin kapısına kesinti için kimse gidemez gitmemeli de zaten."

"Doğalgazda biz aracı kurumuz. BOTAŞ'tan ertelemeyi talep etmemizin gerekçesi şu biz de bu fırsatla doğalgaz faturalarını erteleyelim. Bizim SKİ'de maaliyetimizin büyük çoğunluğu enerji .Elektrikle dağıtıyoruz. Barajlarımız istediğimiz sevide de değil, suyu israf etmeyelim."

"Evindeki metali eriterek silah yapan bir bir dönem yaşadı bu toplum."

 

"Sokak hayvanları için sahadayız"

"Sokak hayvanları için sahadayız. Yardımlaşma ve koordinasyon merkezimiz de var Yenikapı'da. Bu konuda bir yetkili ilçe belediyeleri ile sahada neyi koordine edebiliriz diye konuşuyor. Sokak hayvanları konusunda aktifiz. "

"Bazı işletme hususları ile ilgili takviyeler yaparak bazı işletmeler bize kapılarını açtı. Biz de bu ilişkiyi il sağlık müdürlüğümüz ile yürütüyoruz."

"(Dolu otobüs paylaşımına) Süreci araştırdık. Metrobüs hattında 52 durak var, Beylikdüzü’nden Söğütlüçeşme’ye kadar… Bahsedilen hatla aynı saatte 65 kişi kullanmış metrobüsü! Görüntüleri izlerken kanım dondu. Maça gitmiyorlar, sabah namazına gitmiyorlar, pazar günü iş güç de yok. Bu otobüse (146 Boğazköy-Bakırköy) aynı saatte geçen hafta bir kişi ve bu hafta 71 kişi binmiş. Eğer siyaset buysa lanet olsun siyasete! Dünya değişti ama kafalar değişmedi."

 

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler