İlkokul kitabından: darbe yapmak isteyen sırtlanlar…

İlkokul kitabından: darbe yapmak isteyen sırtlanlar…

Esenler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile AKP’li Esenler Belediyesi’nce ortaklaşa gerçekleştirilen “Bir Kitap Bir Dünya” projesi kapsamında ilkokul 4’üncü sınıf öğrencilerine dağıtılan “Çiçek Bahçesi” adlı kitapta kadınlara ve sanatçılara yönelik çok ağır ifadeler yer aldı.

Sözcü’den Ali Ekber Ertürk’ün haberine göre “İyi aslan tarafından huzur içerisinde yönetilen orman ülkesinde darbe yapmak isteyen sırtlanların” anlatıldığı çocuk kitabında, çalışan kadınlar “Dişi hayvan” olarak tanımlanıyor ve “Dişi hayvanlara özgürlük verdiğimizde, kendilerini erkeklerle bir tutacaklar. Çalışmaya başladıklarında, ailelerine ayıracak vakit bulamayacaklar” deniliyor.

“Sık sık eş değiştirenleri alkışlayacağız”kitap-iç
Kitapta yer alan bir bölüm şöyle: “Dişi olanların güzellerini seçin. Bunları ‘sanatçı’ adıyla meşhur edip,paraya boğacağız. Bir çoğunu içki ve uyuşturucuya alıştıracak, bu durumu da normal bir şey gibi göstereceğiz. Sık sık eş değiştirmelerini alkışlayacağız. Onlara benzemeye çalışan gençleri de ‘boş kafalar’ haline sokacağız.”

Dişiler istediğimiz her şeyi yapacak
Kitapta bir başka bölümde şöyle deniliyor: “Dişi olanlardan daha çok korkuyoruz. Verdiğimiz özgürlükle, zaten bizim esirimiz olacaklar. Yani istediğimiz her şeyi yapacaklar.”

Takma isimle kitap
Kitabı “Cüneyd Suavi” takma adıyla Fatih Sultan Mehmet Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Şükrü Şumnu yazmış. Şumnu kitapta yer alan ayrımcı yönelik ifadelere ilişkin olarak “Kitabı çocuklara yönelik yazdım. Tıpkı Aslan Kral’daki gibi bir çocuk çizgi hikayesi. Oradaki hikaye hayvanlar aleminde geçiyor. Detaya girmeye gerek yok. Böyle çocuk hikayelerinde abartı olur” diyor. Şumnu takma isim kullanmasının nedeni ise “Üniversitede görevim olduğu için sıkıntı olmasın” şeklinde açıklıyor.

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tepkiler üzerine kitabın toplatılması talimatı verdi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler