İlk 10 günde hangi ülke ne kadar koronavirüs vakası açıkladı?

Dünya Sağlık Örgütü'nün, kovid-19 salgınının yeni merkez üssünün Avrupa olduğunu açıklamasının ardından "eski kıtada" başta İtalya olmak üzere birçok ülkede koronavirüsü kaynaklı can kaybı artmaya devam ediyor. Türkiye’de ise tespit edilen koronavirüsü vaka sayısı 98.

İlk 10 günde hangi ülke ne kadar koronavirüs vakası açıkladı?

 

Yeni tip koronavirüs pandemisi hızla dünyaya yayılmaya devam ederken Türkiye'de tespit edilen kovid-19 sayısının 98'e ulaştığı açıklandı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün, kovid-19 salgınının yeni merkez üssünün Avrupa olduğunu açıklamasının ardından "eski kıtada" başta İtalya olmak üzere birçok ülkede koronavirüs kaynaklı can kaybı da artmaya devam ediyor. 

euronews'in haberine göre: İtalya'da koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayısı 45 kişi artarak 2 bin 503'e yükseldi. Ülkedeki toplam vaka sayısı da 31 bin 500'ü geçti. Virüsün çıkış yeri Çin'de, yavaşlasa da vaka sayısı 80 bin 900'e yaklaştı.

 

Kovid-19 vaka grafiğinde Türkiye ile İran arasında benzerlikler var

Kovid-19 tanılarının yapıldığı ilk ülkelerde günler içerisinde açıklanan vaka sayıları hızla yükselmeye başladı. Örneğin İran 25 Şubat'ta ilk koronavirüs vakasını açıkladıktan 7 gün sonra 95 kişinin hasta olduğunu açıklamıştı. Ancak o günden 18 Mart'a kadar İran'daki Covid-19 vaka sayısı 17 bin 361'e ulaştı.

İlk 7 günde Türkiye'de açıklanan vaka sayısı ile İran arasında bir benzerlik görüyoruz. Diğer ülkelerle kıyasladığımızda gelecek haftaların Türkiye açısından oldukça kritik olması bekleniyor.

LHMD9v

 

İlk 10 günde en fazla vaka tespit eden ülke Güney Kore

Çin dışında, salgın ilk defa Güney Kore'de ciddi bir ivme kazandı. Ancak Güney Kore hükümetinin aldığı önlemler ve çok fazla kişiye test yapılması sayesinde bu ülkedeki vakaların artışı azaltıldı.

Güney Kore'nin aldığı önlemlerden biri maksimum kişiye kovid-19 testi yaparak, karantina koşullarını katılaştırmak oldu.

Her ülkede 1 milyon kişi başına düşen test sayısına bakıldığında zirvede 3 bin 692 ile Güney Kore var. Bu, Güney Kore’de her 1 milyon kişiden 3 bin 692 kişinin teste girdiğini gösteriyor.

Bunun sayesinde vaka sayısı artışı ciddi oranda yavaşladı. Bugün Güney Kore'deki toplam vaka sayısı 8 bin 413.

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler