'İlçe belediyelerine de kayyum atanacak' iddiasına Valilik'ten yalanlama

Üç büyükşehir belediyesine kayyum atanmasının ardından, Diyarbakır’ın 13 ilçe belediyesine de kayyum atanacağı ileri sürüldü. Kent barosundan avukat Sertaç Buluttekin gündeme getirdiği iddia ise Diyarbakır Valiliği tarafından yalanlandı.

'İlçe belediyelerine de kayyum atanacak' iddiasına Valilik'ten yalanlama

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanlıklarına kayyum atamasına dönük tepkiler sürerken, İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün Diyarbakır Valiliği’nden ilçe belediye başkanları hakkında bilgi istediği ortaya çıktı.

Belediye başkanları hakkında bilgi isteyen İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün yazısını Twitter üzerinden paylaşan Diyarbakır Barosu avukatlarından Sertaç Buluttekin’in öne sürdüğüne göre Diyarbakır’ın ilçe belediyelerine de ‘kayyum atamak için zemin hazırlanıyor’.

Buluttekin’in paylaştığı ve Diyarbakır Valiliği’ne 9 Ağustos’ta gönderilen yazıda, “Ekteki tabloda belirtilen kişiler hakkındaki genel bilgilerin forma işlenerek 16.08.2019 günü mesai bitimine kadar Bakanlığımıza gönderilmesi hususunda bilgi ve gereğini rica ederim” deniliyor.

Avukat Buluttekin’in paylaştığı 16 Ağustos tarihli belgede ise “Valiliklerden Gelen Yargı Safahatları” başlığı altında Diyarbakır’ın Bismil, Çınar, Dicle, Eğil, Ergani, Hazro, Kayapınar, Kocaköy, Kulp, Lice, Silvan, Sur ve Yenişehir ilçe belediye başkanlarının bilgileri yer alıyor. İsmi geçen ilçe belediyeleri HDP tarafından yönetiliyor.

Mezopotamya Ajansı’nda yer alan habere göre Diyarbakır Sur Belediyesi Eşbaşkanı Filiz Buluttekin’in müvekkili olduğunu belirten avukat Sertaç Buluttekin, 11. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gelen yazı üzerine durumdan haberdar olduğunu söyledi.

“Çalışmayı İller İdaresi Genel Müdürlüğü, İçişleri Bakanlığı adına yürütüyor. Belediye başkanları hakkında açılmış davalar, soruşturmalar var mı diye bakıyorlar. Biz bu çalışmadan dolayı kayyum atamak için bir hazırlık yaptıklarını düşünüyoruz. Kayyum atamak için bir altyapı oluşturma, hukuki bir zemin hazırlığı yapılıyor.”
Valilik’ten yalanlama ve suç duyurusu

Diyarbakır Valiliği ise 13 ilçe belediyesine kayyum atama hazırlığı yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığı belirterek istenen evrakların rutin bir işlem olduğu kaydetti.

“Bir takım internet haber siteleri ve bazı sosyal medya hesaplarında ‘İlçe belediyelerine kayyum hazırlığı’ başlığı ile verilen haberlerde İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğünün Diyarbakır Valiliğine gönderdiği bir yazı üzerinden ilçe belediyelerine kayyum atama hazırlığı yapıldığı ileri sürülerek söz konusu evraklar paylaşılmıştır. Söz konusu haberler ve sosyal medya iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır.”

Açıklamada ayrıca, ‘gizli evrak’ niteliğinde olduğu belirtilen belgeleri yayanlar hakkında soruşturma başlatıldığı bildirildi.

“Bu belgeler İçişleri Bakanlığımızın vesayet yetkisi kapsamındaki görevi gereğince her seçim sonrası istenen rutin evraklar olup, gizli evrak niteliğinde olmalarından dolayı bunları sızdıranlar ile ilgili soruşturma başlatılmış ve bu belgeleri yayanlar ile ilgili Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulmuştur.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler