İktidar ‘yeni normal’e geçerken Covid-19’dan bir hekim daha hayatını kaybetti

İktidar, Covid-19 tedbirlerini gevşeterek, ‘yeni normal’e geçiş yaparken, bir sağlık çalışanı daha hayatını kaybetti. 26 Mayıs’ta Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Salih Cenap Çevli’nin hayatını kaybetmesiyle Covid-19’dan ölen sağlık çalışanı sayısı 40’a yükseldi.

İktidar ‘yeni normal’e geçerken Covid-19’dan bir hekim daha hayatını kaybetti

 

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı koronavirüs ölüm sayılarında azalma yaşanıyor, bir yandan da iktidar önlemleri gevşeterek ‘yeni normal’e geçişten bahsediyor ancak, salgınla mücadelede en riskli grup çalışanları arasında Covid-19 ölümleri artıyor. Covid-19 kaynaklı hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısı 40’a yükseldi. Son olarak,  26 Mayıs’ta özel bir hastanede çalışan Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Salih Cenap Çevli koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

İstanbul Tabip Odası, 1987 yılı Gülhane Askeri Tıp Akademisi mezunlarından Genel Cerrahi Uzmanı Doktor Salih Cenap Çevli’nin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği açıkladı. Oda tarafından yapılan açıklamada, 1987 yılı Gülhane Askeri Tıp Akademisi mezunlarından, Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Salih Cenap Çevli’yi Covid-19 nedeniyle kaybetmenin büyük üzüntüsü içindeyiz. Değerli meslektaşımızın ailesi başta olmak üzere yakınlarının derin acısını paylaşıyor, tüm hekim camiasına başsağlığı diliyoruz” ifadeleri kullanıldı.

 

Sağlık çalışanlarının koruyucu malzeme eksikliğini gündeme getirmişti

Doktor Salih Cenap Çevli, sağlık çalışanlarının koruyucu ekipman eksikliğine dikkat çeken sosyal medya paylaşımlarda bulunuyordu. Çevli, yaptığı bir sosyal medya paylaşımında "Hala koruyucu giysimiz yok, evde çocuğumuza sarılmaya korkuyoruz. Bizi kim koruyacak?" ifadelerini kullanmıştı.

Diğer bir bir sosyal medya paylaşımında ise Çevli, “Sağlık ordusundan bir çok çalışan kaybımız oldu. Çok mu zordu bu personeline ayda 1 kutu eldiven, maske, gözlük, tulum yollaması? Biz istedik, trol gazeteciler siz özelsiniz patronunuz alsın diye hemen aradılar. Peki devlettekiler ne kadar aldı?” diye sormuştu.

g4loaF

2BHily

 

“Sağlık çalışanlarının ölümünün nedeni hükümet tarafından geç alınan tedbirler”

Sağlık çalışanlarının koruyucu malzeme eksikliklerini sık sık gündeme getiren Türk Tabipleri Birliği Başkanı Sinan Adıyaman, Çevli ve yaşamını yitiren diğer sağlık çalışanlarının hayatını kaybetmesinin sorumluluğunun hükümet tarafından geç alınan tedbirler olduğunu söyledi. 

Türkiye Tabipler Birliği Başkanı Sinan Adıyaman, Çevli'nin ölümüyle birlikte Covid-19 nedeniyle hayatını kaybeden sağlık çalışanı sayısının 40'a çıktığını açıkladı. 

Çevli ile ilgili Adıyaman, "Uzun zamandır Covid-19 ile mücadele ediyordu. Hastayken bile Covid-19 hastaları için bir not defteri tutuyordu. Çalışmaları vardı. Maalesef yaşam savaşını kaybetti" dedi. 

Çevli'nin ölmeden önce paylaştığı ""Hala koruyucu giysimiz yok, evde çocuğumuza sarılmaya korkuyoruz. Bizi kim koruyacak?" tweet'i hatırlatan Adıyaman, "Bu bizim düşüncelerimizi ifade ediyor. TTB olarak koruyucu ekipman eksikliğini defalarca dile getirdik. 'Hekiminizi koruyamazsanız. Toplumu koruyamazsınız' diyerek Sağlık Bakanlığı'na mektup yazdık. Bu konuda haklıyız. Sağlık Bakanlığı sürekli 'hazırlıklıyız' diyordu. Biz de bunun böyle olmadığını biliyorduk. Covid-19 ile enfekte olmuş sağlık çalışanı sayısı da nitekim 10 bini geçti" diye konuştu. 

Adıyaman genele bakıldığında da bu kadar kayıp olmasının nedenini "Önlemlerin geç alınması, TTB özellikle birtakım açıklamalarda bulunduktan 1 hafta, 2 hafta süreyle gecikmeli olarak önlemler alındı. Pandemilerde bir günün bile önemi vardır. Liglerin ertelenmesinde 1 hafta gecikme oldu. Bu kadar pandemi riski vardı ve salgın ilerliyordu cuma namazlarının cemaatle yapılmaması kararı da 1 hafta geç alındı. Netice itibariyle birçok şey de gecikildi. Bu da sağlık çalışanlarının ve vatandaşların hayatını kaybetmesine yol açtı" şeklinde açıkladı.    

Koruyucu ekipman sayısının vaka sayısı azaldıkça daha yeterli hâle geldiğini ifade eden Adıyaman, TTB olarak ülkenin bir çok hastanesine koruyucu ekipman desteği sağladıklarını belirtti ve "Nisan başında tüm Türkiye'de koruyucu ekipman eksikliği vardı. Birçok yerde 4 saatte bir değiştirilmesi gereken cerrahi maskeler 24 saatte bir değiştirilecek şekilde dağıtılmıştı" dedi.

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler