İhsan Eliaçık: 'Fikirlerime karşıysanız siz de kitap yazın'

1. Kayseri Kitap Fuarında faşist bir grubun saldırısına uğrayan. ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık, kendisine saldıranların Belediye Başkanı tarafından organize edilen belediye çalışanları olduğunu dile getirdi.

İhsan Eliaçık: 'Fikirlerime karşıysanız siz de kitap yazın'

İlahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık, Kayseri Kitap Fuarında saldırıya uğradı. Tekin Yayınları ve Doğu Kitapevi tarafından fuara kitaplarını imzalamak için davet edilen; ancak Kayseri Belediyesi tarafından programdaki varlığı sansürlenen Eliaçık, engellemelere rağmen aynı zamanda memleketi olan Kayseri’ye gitti. Burada iddialara göre, ellerinde telsiz bulunan bir grup Belediye çalışanının saldırısına uğrayan Eliaçık, alandan ayrılmadı. Ancak Eliaçık’ın okurları ile saldırganların karşı karşıya gelmesi üzerine Eliaçık, olayın büyümemesi adına alanı terk etti.

Konuya ilişkin Mezopotamya Ajansına (MA) bilgi veren Eliaçık, 30-40 kişinin fiziki ve sözlü saldırısına uğradığını ve bir yazar olarak kitap fuarına sokulmadığını belirterek, “Ben bunun Belediye Başkanı tarafından organize edilen bir saldırı olduğunu düşünüyorum. Belediyeye bağlı olan maaşlı 30-40 kişilik bir grup, ‘Kayseri’den defol, sözlü saldırılar, yuh çekerek’ bana saldırdılar. 45 dakika kadar sürdü bu saldırı. Okurlar da gelmeye başladı. Bir gruplaşma oldu. Gruplar karşı karşıya gelmeye başladı bizim okurlara saldırdılar. Ben de olay büyümesin, kimse zarar görmesin diye olay yerinden ayrıldım.  Yoksa iki gün orada oturma eylemi yapacaktım. Tekin Yayınları, Doğu Kitapevi ve yaklaşık 10 yayınevi bu durumu protesto ederek fuarı terk ettiler” dedi.

Belediye Başkanının kendisi ile İbrahim Kaboğlu’nu fuara katılmamaları yönünde sansürlediğini dile getiren Eliaçık, “Ama burası benim memleketim. Ben gelip burada okurlarımla buluşmak istedim” dedi ve şöyle konuştu: “Bu Kayseri adına utanç vericidir. Bir kitap fuarında bir yazar itilip kalkılarak, fuara sokulmamıştır. 26 kitabı olan kendi memleketimde beni kitap fuarında sokmadılar. Belediye Başkanı ve belediye çalışanları bu provokasyonu hazırladı. 

Fikirlerime karşıysanız siz de kitap yazın

Türkiye açısından ve mevcut iktidarın zihniyeti açısından önemlidir bu saldırı. Benim bir takım dini görüşlerimi dile getirerek, ‘dinden çıktı, gavur oldu’ diyorlardı. Ben onları tebessümle karşıladım. Bu fikirlerime karşı iseniz kitap yazın millet sizin de kitabınızı okusun. Ama bunların fikirleri olmadığı için saldırıyorlar. Kayseri’de ilk kez böyle bir şey yaşanıyor.

 Ne dediğimi bilmeyen cahillerdi

Cahil, kitap okumayan, benim ne dediğimi bile bilmeyen bir gruptu. Mesela biri bağırıyordu ‘bu gavur olmuş, caminin ibadethane olduğunu söylüyor’ diyordu. Bir başkası ‘yok ya öyle demiyor, cami ibadethane değildir diyor’, şeklinde onu düzeltiyordu. Böyle bir grup. Ben bunlarla uğraşamam böyle bir cahil grupla. Bu zorbalıktır bu zorbalığa ben boyun eğmeyeceğim.”

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler