İhraç edilen kadın akademisyenlerden rektör İbiş'e tepki: 'Barışı konuşana da bak'

Ankara Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erkan İbiş’in başkanlığında “Savaşta ve Barışta Kadın” temasıyla düzenleneceği duyurulan Uluslararası Kadın Sempozyumu’na tepkiler sürüyor. Ankara Üniversitesi’nden ihraç edilen ‘Barış Bildirisi İmzacısı’ kadın akademisyenler, ortak bir açıklama yaparak İbiş'e tepki gösterdiler.

İhraç edilen kadın akademisyenlerden rektör İbiş'e tepki: 'Barışı konuşana da bak'

Ankara Üniversitesi’nde Rektör Erkan İbiş başkanlığında düzenlenen ‘Savaşta ve Barışta Kadın’ temalı bir sempozyuma KHK’ler ile ihraç edilen ‘Barış İmzacısı Kadın Akademisyenler’ ortak bir açıklama yaparak tepki gösterdi. 

Kadın akademisyenlerin protesto metni şöyle; 

‘Barışı konuşana da bak’

"Söz konusu tasfiye sayıca ağırlıklı olarak toplumsal cinsiyet, kadın çalışmaları, göç ve mültecilik konularında çalışan kadın akademisyenleri hedef almasının yanı sıra, başta KASAUM ve Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı olmak üzere birçok akademik birimi işleyemez hale getirdi.

Üstelik Ankara Üniversitesi’nde Erkan İbiş yönetimiyle birlikte kadın çalışmaları alanına dönük baskıcı politikalar, lisansüstü programların kontenjanlarını düşürmek, LGBTİ örgütleriyle yapılan ortak etkinlikleri engellemek gibi birçok uygulamayla bu tasfiyeden bile önce başlamıştı.

Bu uygulamaların Ankara Üniversitesi’nin tarihine bir utanç sayfası olarak eklendiği böyle bir dönemde, uluslararası bir konferans aracılığıyla yurtdışından saygın kişi ve kurumların desteğini de alarak, yaşanan haksız, hukuksuz akademik kıyımın üzeri örtülmeye çalışılıyor.

Bundan da öte, Ankara Üniversitesi yönetiminin kendisine, “Savaşta ve Barışta Kadın” gibi bir teması olan bu organizasyon aracılığıyla meşruiyet ve itibar sağlamak istediği anlaşılıyor. Buna kayıtsız kalamayız.

Barış İçin Akademisyenler bildirisi imzacısı ve büyük çoğunluğu kadın olan çok sayıda akademisyeni haksız ve hukuksuz bir biçimde tasfiye etmiş bir üniversitenin rektörünün onursal başkanı olduğu bir konferansı hiçbir şekilde kabul edilir bulmuyoruz!

Bu konferansın uluslararası katılımcılarını üniversitemizdeki hukuksuz, biatçı ve zalim akademik tasfiyenin yol açtığı yıkım konusunda bilgilendireceğimizi ve bu etkinliğe neden katılmamaları gerektiği konusundaki düşüncelerimizi kendileriyle en açık biçimde paylaşacağımızı duyuruyoruz!

Ankara Üniversitesi’ndeki barıştan ve kadınlardan yana bütün birim ve kişileri de barış isteğini en ağır biçimde ve hukuk dışı yollarla cezalandırmakta, kadın çalışmaları alanındaki akademik çalışmaları sekteye uğratmakta bir an bile tereddüt etmeyen bu çağdışı anlayışın sahibi yönetimin düzenlediği konferansa katkıda bulunmayı reddetmeye, bu etkinliğe katılmamaya ve etkinliği kınamaya davet ediyoruz.

Söz konusu konferans organizasyonuyla ilgili gelişmeleri bundan sonra yakından takip edeceğimizi ve gereken her aşamada tepkimizi ortaya koyacağımızı da bildiririz."

Ankara Üniversitesi’nden Tasfiye Edilen Kadın Akademisyenler

 

 

Benzer Haberler

Son Haberler

Popüler Haberler